• facebook
 • rss
 • Cyfrowe kapliczki dla potomnych

  ab

  dodane 19.08.2015 16:40

  Już ponad 120 przydrożnych kapliczek z Warmii i Mazur trafiło do internetu. Miłośnikom kultury zależy, by w sieci znalazła się każda z nich.

  - Digitalizacja dóbr kultury to podążanie za trendem przenoszenia wszystkiego do internetu - mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Pracownicy instytucji od końca 2013 roku przenieśli do sieci ponad 120 kapliczek. - Chcemy maksymalnie ułatwić każdemu zainteresowanemu dostęp do dziedzictwa kulturowego naszego regionu - tłumaczy U. Jatkowska.

  Z wynikami pracy zespołu można zapoznać się na cyfrowewm.pl. Jednym ze zdigitalizowanych obiektów jest kapliczka w Łozach. Została wybudowana przed domostwem znajdującym się przy drodze prowadzącej do miejscowości Robuzy i jest typowym przykładem kapliczek stawianych na Warmii i Mazurach. Wzniesiona na planie prostokąta prosta bryła o gładkich otynkowanych ścianach została przykryta dwuspadowym dachem. W ścianach szczytowych znajdują się zakończone łukiem głębokie wnęki. We wnęce od strony drogi - przeznaczonej niejako do adoracji dla przechodniów - ulokowana jest dużych rozmiarów gipsowa figura Matki Bożej, składającej ręce w modlitwie. 

  Z wynikami pracy zespołu można zapoznać się na: cyfrowewm.pl. Digitalizacja kapliczek Warmii i Mazur wpisuje się w ogólnopolski projekt, by w jednym miejscu zgromadzić wszystkie zabytki, jakie znajdują się na terenie Polski. - Z pewnością prace potrwają jeszcze długo, ale najważniejsze, że po ich zakończeniu każdy będzie miał nieograniczony dostęp do zasobów naszej kultury - mówi Urszula Jatkowska.

  Więcej informacji o digitalizacji kapliczek w kolejnym numerze „Gościa Elbląskiego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół