• facebook
 • rss
 • Dożynki to dziękczynienie

  ŁS

  dodane 23.08.2015 20:57

  Warto przypominać dziś istotę dożynek i przywracać zwyczaje naszych ojców i tego ducha dziękczynienia za chleb powszedni.

  - Kochani, miejmy zawsze w pamięci ile, potrzeba pracy i błogosławieństwa Bożego na mały kęs chleba - mówił w czasie Mszy św. dożynkowej w Woli Kamieńskiej ks. kan. Jarosław Hossa, proboszcz parafii pw. Andrzeja Boboli w Iławie. - Dlatego w czasie dzisiejszego święta nie może zabraknąć tego, co jest w dożynkach najważniejsze - dziękczynienia - dodał.

  Jak podkreślał, nasze dziękczynienie tego dnia dotyczy tego najbardziej podstawowego daru jakim jest zboże i płody ziemi, które pozwalają nam żyć.

  - Nasze podziękowanie powinno być bezinteresowne. Zarówno za dary ziemi, jak i za radość z trudu pracy. Dlatego warto przypominać dziś tę istotę dożynek i przywracać zwyczaje naszych ojców i tego ducha dziękczynienia za chleb powszedni, aby dożynki nie były tylko festynem ludowym, ale niosły ze sobą wyższe wartości - mówił kapłan.

  Jego zdaniem, w kontekście ostatnich przemian na polskiej wsi i w polskim społeczeństwie, szczególnie aktualne stają się słowa Cypriana Kamila Norwida. "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, dla darów nieba, tęskno mi Panie" - cytował wieszcza ksiądz kanonik.

  Zgodnie ze słowami proboszcza organizatorzy dożynek w Woli Kamieńskiej postarali się, aby nie był to zwyczajny festyn.

  - Liczba i przede wszystkim jakość atrakcji jakie zaplanowano na dzisiejszy dzień jest naprawdę imponująca - mówi Marcin z Iławy. - Wiadomo, że nie mogło zabraknąć straganów czy występów zespołów ludowych, ale takie rzeczy jak koncert zespołu bluesowego to coś niespotykanego i brzmi naprawdę ciekawie - dodaje.

  Nawet tradycyjna dożynkowa loteria fantowa nie jest tutaj zwyczajna. - Aby wygrać, trzeba kupić... długopis - wyjaśnia Weronika, która w małym okienku stoi z wielką miską wypełnioną przyborami do pisania.

  - I tak zgodnie z tradycyjną zasadą, że wszystkie losy są nagradzane, tak samo i u nas - każdy długopis wygrywa! - śmieje się.  - A nawet gdyby pan zapomniał odebrać nagrody, to... zostaje panu długopis.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół