• facebook
 • rss
 • Zasłużyli na ten zaszczyt

  ab

  dodane 22.09.2015 01:40

  Św. Mateusz Apostoł stał się patronem kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej.

  - Jesteśmy tu z szacunku do naszego księdza proboszcz - mówi Eryka Tużyńska. -  Zasłużył na zaszczyt, jakim jest wyniesie do godności kanonika - przyznaje Roman Kolasiński.

  - Ksiądz proboszcz jest bardzo zaangażowany w życie parafii. Jest wspaniałym człowiekiem - wymienia Marzena Oleszczuk. - Mamy do niego pełne zaufanie - akcentuje E. Tużyńska. 

  Eryka Tużyńska, Roman Kolasiński i Marzenia Oleszczuk byli wśród uczestników instalacji Kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej w Nowym Stawie. Przyjechali z Nowego Dworu Gdańskiego. Ich proboszcz, ks. Antoni Mikielewicz został mianowany kanonikiem rzeczywistym.

  Uroczystość instalacji kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej w parafii św. Mateusza Apostoła odbyła 21 września, w dniu odpustu parafialnego. Mszę św. sprawowali: abp Tadeusz Gocłowski, bp Ryszard Kasyna, bp Józef Wysocki wraz z licznie przybyłymi kapłanami z diecezji elbląskiej. 

  Liczną grupę wiernych uczestniczących w uroczystości stanowili parafianie nowo mianowanych kanoników. 

  Pochodzący z Nowego Stawu bp Ryszard Kasyna, biskup pelpliński, zaznaczył w homilii, że św. Mateusz patron wspólnoty parafialnej stał się patronem Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej.  

  Kościół św. Mateusza Apostoła do ragi Kolegiaty Żuławskiej został podniesiony w 1992 roku przez bp Andrzeja Śliwińskiego. Została erygowana przy nim kapituła. Było to w roku 2002.

  - Nie zostali jednak mianowani kanonicy. Dzisiaj po 13 latach, zgodnie z decyzją i dekretem bp Jacka Jezierskiego, jesteśmy świadkami pierwszej instalacji księży kanoników rzeczywistych i honorowych tejże kapituły żuławskiej - zauważył bp Kasyna. 

  - Kapitułę kolegiacką stanowi kolegium duchownych kanoników, ustanowione w celu sprawowania i uświetniania kultu Bożego w kościele kolegiackim - informuje ks. Jerzy Pawelczyk, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła. 

  - Ustanowiona przy naszym kościele kapituła żuławska jest czwartą taką instytucją w diecezji elbląskiej. Wcześniej powstała Elbląska Kapituła Katedralna w Elblągu, Kwidzyńska Kapituła Konkatedralna w Kwidzynie oraz Pomezańska Kapituła Konkatedralna w Prabutach - dodaje.

  Gospodarzem poniedziałkowej uroczystości był biskup Jacek Jezierski wraz z kapłanami.

  Lista kanoników na drugiej stronie

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół