• facebook
 • rss
 • Zróbmy coś wielkiego

  ab

  dodane 16.02.2016 20:40

  5 marca odbędą się pierwsze zajęcia Szkoły Ewangelizatora diecezji elbląskiej.

  - Chcemy stworzyć w diecezji środowisko skupione wokół nowej ewangelizacji - mówi ks. Rafał Krauze MIC. - Dać ludziom narzędzia, którymi będą mogli i umieli współpracować przy kolejnych dziełach.

  SE powstała z inicjatywy Diecezjalnego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Działać będzie przy Centrum Nowej Ewangelizacji. Owocem tych inicjatyw mają być rekolekcje ewangelizacyjne, które powinny odbyć się w każdej parafii.

  Zadanie, jakie stoi przed Centrum Nowej Ewangelizacji, to pomoc wspólnotom, grupom, parafiom odnaleźć się w kontekście Nowej Ewangelizacji. Narzędzia, które da SE, będą przydatne każdemu.

  - W swoim domu rodzice, dziadkowie mają kogoś, kto już nie chce chodzić do kościoła - zauważa ks. Piotr Bryk. - Te osoby często mówią: „Może wierzę w Pana Boga, ale poza Kościołem też mogę go doświadczać”. Chcemy pokazać, jak mama, tata mogą rozmawiać ze swoim synkiem, córką - mówi ks. Piotr. - Ta szkoła może być dla nich dużą pomocą.

  SE proponuje nauczanie teologiczno-pastoralne, by osoby, które ją ukończą, mogły służyć pomocą duszpasterzom i liderom grup parafialnych. Szkoła wprowadzi swoich uczniów w doświadczenie ewangelizacji bezpośredniej - osobistej, by przygotować praktyków nowej ewangelizacji. Da odpowiedź na zasadnicze pytanie, które brzmi: „Jak docierać do współczesnego człowieka z orędziem Ewangelii?”. Każdy z uczestników SE przejdzie Kurs Nowe Życie oraz Kerygma.

  Ks. Bryk, ks. Krauze oraz Andrzej Dudo byli pierwszymi osobami, które wzięły udział w Ogólnopolskiej Szkole Ewangelizatorów w Krakowie. - Fajne jest to, że w Polsce zaczął się tworzyć taki klimat - cieszy się ks. Piotr. - My za tym poszliśmy.

  Po powrocie z Krakowa zadali sobie pytanie: „Dlaczego w naszej diecezji nie możemy czegoś takiego zrobić?”.

  O nowej ewangelizacji powstało już wiele dokumentów. Obecnie chodzi o to, by ludzie zrozumieli, że ona jest koniecznością. Należy zmienić myślenie o duszpasterstwie. Drzwi SE otwarte są dla każdego. Dla osób od lat będących we wspólnotach oraz tych, którzy nigdy do nich nie należeli.

  - W ramach szkoły będzie również czas na przekonanie się, że Bóg jest kimś wyjątkowym. Będzie czas ewangelizacji osób, które będą w niej uczestniczyć. Dla tych, którzy są już zewangelizowani, będzie to etap poruszenia na nowo, rozpalenia - opowiada ks. Piotr.

  - Kerygmat jest jeden - przypomina ks. Rafał. Wspólnoty mają różne formy doświadczenia wiary. To jednak nie będzie przeszkodą w obraniu jednej formy dla SE. To, że później w różny sposób treści te będą przekazywane, to już inna sprawa. - Wszyscy ostatecznie odkrywamy tego samego Jezusa - podsumowuje ks. Rafał.

  Miejsce spotkań: kościół Bożego Ciała (ul. Robotnicza 29)

  Wykładowcy:

  Ks. dr Sławomir Małkowski

  Ks. dr Grzegorz Puchalski

  Ks. Piotr Bryk - koordynator

  Ks. Rafał Krauze MIC

  Ks. Przemysław Ilski CSsR

  Wspomagający:

  Elżbieta Banasiewicz

  Dorota Życzkowska

  Andrzej Dudo

  Zgłoszenia: cne.elblag@gmail.com (podać należy: imię nazwisko, wiek, zawód, tytuł rodzinnej parafii, tel. kontaktowy, e-mail)

  Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół