• facebook
 • rss
 • Powrócić do daru święceń

  ab

  dodane 24.03.2016 17:10

  - Od waszej codziennej, odważnej, systematycznej i mądrej posługi wiele zależy - powiedział do kapłanów bp Jacek Jezierski.

  Kapłani z diecezji elbląskiej w Wielki Czwartek przedpołudniem uczestniczyli we Mszy Krzyżma w katedrze pw. św. Mikołaja.

  - Błogosławienie olejów używanych przy sprawowaniu chrztu, bierzmowania, święceń jest okazją do wyrażenia jedności biskupa i prezbitrów - powiedział w czasie homilii bp Jacek Jezierski. Jak zauważył biskup elbląski błogosławieństwo olejów jest symbolem wewnętrznej, kościelnej wspólnoty.

  - Drodzy księża, jesteście wraz z biskupami i w jedności z nimi nosicielami sukcesji apostolskiej. Dobra nowina o Bogu miłosiernym i zbawiającym - ogłoszona przez Jezusa - dzięki trudowi waszego życia dociera do coraz to nowych pokoleń na mocy Ducha Świętego - powiedział bp Jezierski.

  - Księża przeżywają rozmaite frustracje. Nieraz depresję, czują się osamotnieni, bywają zbuntowani, nierozumiani. Ich posługa wydaje się im bezowocną, nietrafioną. Przyjmowaną z obojętnością - wyliczał bp Jezierski. - Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew.

  - Dlatego też dobrze, że dzisiaj tu jesteście. Dobrze, gdy bracia są razem - wskazał biskup elbląski.

  Jak zaznaczył bp Jezierski polski ksiądz - duszpasterz, proboszcz czy wikary ma ważną misję do spełnienia w naszym społeczeństwie. W aktualnej, pełnej napięć i zagrożeń sytuacji.  

  - Drodzy prezbiterzy od waszej codziennej, odważnej, systematycznej i mądrej posługi wiele zależy - przypomniał bp Jezierski. - W chwili święceń zostaliście namaszczeni olejem krzyżma. Ten symboliczny obrzęd wskazuje na Ducha Świętego, który wówczas obdarzył was charyzmatem potrzebnym do pełnienia kapłańskiej posługi. On was umocnił i uzdolnił do wypełnienia życiowej misji. Trzeba na nowo powracać do daru święceń, rozpalać dany charyzmat, przywoływać Ducha Świętego - podkreślił biskup.

  Życzenia księżom biskupom, w imieniu prezbiterów diecezji elbląskiej złożył ks. Józef Miciński. - W imieniu prezbiterów diecezji elbląskiej składam księżom biskupom życzenia głębokiego przeżycia tajemnic Triuduum Paschalnego. Wejścia w tajemnicę Bożej miłości miłosiernej, która przez krzyż prowadzi do zmartwychwstania - powiedział.

  - My kapłani pragniemy w jedności z naszymi biskupami wypełniać to, co zapisano w soborowym dekrecie o posłudze i życiu kapłanów. Prezbiterzy jednoczą się ze swoimi współbraćmi węzłem miłości, modlitwy i wszelkiej współpracy. Dzięki czemu ujawnia się jedność, której chciał Chrystus - by Jego wyznawcy byli całkowicie zjednoczeni. Żeby świat poznał, iż Syn posłany został przez Ojca.

  - Wszystkim uczestnikom Liturgii życzę, by wiernie trwali przy Chrystusie podczas Jego męki i śmierci. Abyśmy mogli przejść przez Bramę Miłosierdzia i doznać prawdziwej pewności ze zmartwychwstania Jezusa. Czyńmy miłosierdzie. Błogosławionych Świąt - zakończył ks. Miciński.

  W czasie Eucharystii bp Jacek Jezierski oficjalnie ogłosił zwołanie synodu diecezji elbląskiej. Po Mszy św. bp Józef Wysocki wprowadził ministrantów w posługę lektora.    

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół