• facebook
 • rss
 • Zaprzyjaźnili się ze św. Wincentym

  ab

  dodane 20.05.2016 14:20

  Przeżyli przygodę z patronem dzieł miłosierdzia.

  Bohaterem tegorocznego, XX Konkursu Religijnego Diecezji Elbląskiej był „Patron Dzieł Miłosierdzia - święty Wincenty a Paulo”. 20 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbyła się gala kończąca konkursowe zmagania.

  W czasie spotkania dzieci zaśpiewały przygotowane na konkurs piosenki oraz przedstawiły montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło wystawy prac plastycznych.

  Bp Jacek Jezierski zwrócił uwagę, że udział w konkursie zmusza uczestników do sięgnięcia po dodatkową lekturę. - Poznając konkretnego świętego poznajemy epokę, w której żył. Jej problemy, Kościół tamtego czasu, a także kontekst historyczny - wymieniał bp Jezierski.

  - W tym roku zajmowaliśmy się świętym Wincentym i jego czasami. Można było zaprzyjaźnić się z nim. Święci są nie tylko przyjaciółmi Pana Boga, ale i naszymi przyjaciółmi - zaznaczył bp Jezierski.  

  Celem tegorocznego konkursu było odkrycie i pogłębianie wiedzy o życiu św. Wincentego a Paulo. Dostrzeżenie potrzeby niesienia pomocy materialnej i duchowej bliźnim. Wzbudzenie chęci włączania się w dzieła miłosierdzia oraz promowanie Szkolnych Kół Caritas.

  - Na konkurs zrobiłam wyklejankę - portret św. Wincentego - opowiada Natalia Zawadzka z klasy I „b” SP w Zwierznie. - Narysowałam św. Wincentego jak rozdaje chleb. Jest to święty, który bardzo dużo pomagał ludziom biednym - mówi Marysia Adamowicz z klasy II „b” w Zwierznie. - Informacje o św. Wincentym szukałam razem z mamą w internecie - dodaje.

  - Dzieci swoje prace rozpoczęły robić w szkole, później trzeba było je zdopingować, by coś jeszcze stworzyły w domu - uzupełnia Aldona Adamowicz, mama Marysi, katechetka. W dużej mierze prace konkursowe powstawały poza zajęciami szkolnymi. Zadaniem dorosłych była pomoc, odpowiednie ukierunkowanie najmłodszych w czasie wykonywania prac plastycznych. Pani Aldona przyznaje, że dzieci bardzo chętnie biorą udział w konkursach.

  - Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, bo chciałem dowiedzieć się czegoś więcej o św. Wincentym. Zaciekawiła mnie jego postawa wobec innych. To, że potrafił wszystko, co miał oddać biednym - przyznaje Anna Lipska z gimnazjum w Dzierzgoniu. - Św. Wincenty miał odwagę zastąpić jednego z galerników, czyli więźnia odbywającego karę na galerach,  którego naprawdę źle traktowano - dodaje.

   

  Laureaci XX Konkursu Religijnego Diecezji Elbląskiej. „Patron Dzieł Miłosierdzia - święty Wincenty a Paulo".

  Konkurs wiedzy szkoły podstawowe:

  1. Maria Owsińska - ZS w Sztutowie

  2. Aleksandra Kidawa - SP nr 25 w Elblągu

  3. Róża Witkowska - SP nr 2 w Sztumie

  Konkurs wiedzy szkoły gimnazjalne:

  1. Anna Lipska - gimnazjum w Dzierzgoniu

  2. Marcelina Maleszyk - gimnazjum nr 3 w Elblągu

  3. Wiktoria Kozłowska - gimnazjum nr 3 w Elblągu

  Konkurs plastyczny:

  1. Julia Sulkowska - SP nr 1 w Elblągu

  2. Julia Tyburska - SP nr 14 w Elblągu

  3. Aleksandra Konkol - SP nr 1 w Elblągu

  Montaż słowno-muzyczny:

  1. Zespół - SP nr 14 w Elblągu

  2. Zespół - SP nr 8 w Elblągu

  3. Zespół - ZS w Starym Polu

   

   

   

   

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół