• facebook
 • rss
 • Stoczyli walkę z bykami

  ab

  dodane 02.06.2016 20:50

  Śmiałkowie musieli zmierzyć się ze znajomością... języków obcych.

  Nie tylko po to, by wypożyczyć książkę przychodzą do biblioteki elblążanie. W środę przyszli sprawdzić znajomość ortografii.

  Kolejna propozycja pracowników Biblioteki Elbląskiej, czyli konkurs ortograficzny „Walka z bykami” dla dorosłych, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dyktando napisało prawie 40 osób (więcej nie mogło przystąpić do konkursu ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali).

  - W tym dyktandzie kłaniała się nieznajomość języków obcych - powiedziała Nina Świderska. - Było wiele zwrotów z języka francuskiego. Jego znajomość kapitalnie by się przydała. Wydaje mi się, że my, Polacy, za mało się ich uczymy - stwierdziła. - To dyktando do łatwych nie należało - zaznaczyła pani Nina.

  - Poziom dyktanda określiłbym jako średnio zaawansowany - ocenił Piotr Kaczmarek. - Do wzięcia udziału w nim zachęciła mnie mama.

  - Stopień trudności? Średni. Ale było wiele wyrazów obcych - wskazała Jadwiga Krystyna Kaczmarek, polonistka. - Nie wszyscy znają języki obce. Uważam, że gdy jest dyktando w języku polskim, to powinny w nim być wyrazy polskie. Chyba, że nazwiemy je inaczej - dyktando napisane po polsku z użyciem słów obcych - wskazała.

  Dla pani Jadwigi był to już kolejny tego typu konkurs. - Miałam szansę wygrać dyktando w Olsztynie. Tak się jednak nie stało, bo było w nim nagromadzonych wiele wyrazów z języka angielskiego, francuskiego, włoskiego - przypomniała polonistka.

  Śmiałkowie z Elbląga zmierzyli się z tekstem „Szczypta kulinarno-kulturalnych perypetii Honoraty Lawendy”, którego autorką była Dorota Hodyl z Filii nr 4 Elbląskiej Biblioteki.

  - Pomysły przychodziły same. Pisałam po jednym zdaniu i tak powstał cały tekst - opowiadała. - Było to drugie dyktando, które układałam. Tym razem zadanie było trudniejsze, ponieważ powielały się inspiracje z poprzedniego dyktanda. Pojawiała się chęć użycia tych samych słów, jednak nie chciałam tego zrobić - zaznaczyła pani Dorota.

  Wyniki dyktanda zostaną opublikowane w ciągu 7 dni na stronie internetowej Biblioteki Elbląskiej. Zwycięzca otrzyma tytuł Matadora Ortografii. Kolejne dyktando napiszą gimnazjaliści.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół