• facebook
 • rss
 • Świętowali 800-lecie parafii

  ab

  dodane 10.07.2016 21:00

  Wielki dzień parafii pw. św. Michała Archanioła w Postolinie.

  Kapłani, przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, parafianie oraz goście wzięli udział w obchodach 800-lecia parafii pw. Michała Archanioła w Postolinie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski.

  Parafia została erygowana w 1216 roku przez bp Chrystiana. - Jest powszechne przekonanie, że chrześcijaństwo na naszych ziemiach zaczęło się od krzyżaków. To jest nieprawda - zaznaczył w wykładzie przybliżającym historię parafii ks. prof. Jan Wiśniewski. Ośrodek duszpasterski w Postolinie został założony przez cystersów z Łekna Wielkopolskiego.

  - Postolin uchodzi za jedną z najstarszych parafii w Pomezanii. Tu od ośmiu stuleci gromadzą się w niedziele i święta chrześcijanie, katolicy, aby oddawać cześć Trójcy Przenajświętszej, Najświętszej Maryi Pannie, aniołom i świętym - mówił w homilii bp Jacek Jezierski.

  - Świątynia stanowi centrum parafii. Jest miejscem spotkań, wspólnej modlitwy. W swoim kościele - miejscu zamieszkania, we własnej parafii - odbywają się chrzty dzieci, Pierwsze Komunie św. - wskazał bp Jezierski.

  Kontynuując bp Jezierski wymieniał, że jest to miejsce, gdzie udzielany jest sakrament bierzmowania i przystępujemy do sakramentu pokuty. Błogosławione są małżeństwa i odbywa się liturgia pogrzebowa.

  - We własnym kościele najczęściej słuchamy kazań, które przypominają nam, że Bóg istnieje. Jest mądry i dobry. Życzliwy wobec każdej osoby - zaznaczył bp Jezierski.

  - Osiem wieków funkcjonowania instytucji, wspólnoty parafialnej to nie tylko czas dobrej koniunktury i spokoju, ale to też czas wojen, pożarów, przemocy, konfliktów, narzuconych ideologii. Historię tej części Europy można śledzić z perspektywy jednej parafii. Parafia w Postolinie należała do katolickiego zakątka, jakim była ta część Powiśla - przypomniał bp Jezierski. - Parafia postolińska nie utraciła swojej tożsamości i przynależności wyznaniowej.

  Za owocną współpracę z samorządami oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości jubileuszowych podziękował ks. kan. Stanisław Gadzina, proboszcz.

  - Bóg, honor i ojczyzna - niech ta maksyma mówi nam, że wiara nie zginęła. Bądźmy dumni ze swojej wiary i miejmy odwagę do pogłębiania - zaapelował ks. kan. Gadzina. - Bądźmy posłuszni woli Bożej, aby razem pracować. By budować braterskie społeczeństwo.

  Po Mszy św. została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Następnie odbyła się część nieoficjalna, czyli festyn parafialny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół