• facebook
 • rss
 • W dożynki myśl biegnie ku Stwórcy

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 03.09.2016 18:21

  - Nie zapominaj o Bogu, kiedy najesz się do syta - mówił do rolników ks. biskup Jacek Jezierski

  - Przygotowując się do tego kazania, znalazłem w jednym z komentarzy powiedzenie, które zatrzymało na chwilę moją uwagę: "Nie zapominaj o Bogu, kiedy najesz się do syta" - mówił ks. biskup Jacek Jezierski w homilii podczas dożynek gminnych, które odbywały się w Jegłowniku. - To zdanie jest refleksją nad tekstem biblijnej księgi, której fragment dziś słyszeliśmy, która mówi pamiętaj o swoim Panu Bogu, bo on udziela ci siły do zdobycia bogactwa.

  Biskup elbląski podkreślał, że dzisiejsze dożynki to święto nie tylko rolników, ale także wszystkich, którzy bezpośrednio związani z są z owocami ziemi i pracą na niej. - To także święto ogrodników, sadowników, pszczelarzy, hodowców, pracujących w technicznej obsłudze rolnictwa, urzędników, przetwórców czy osób organizatorów zbytu produktami rolnymi - wymieniał kapłan. - Święto żniw, święto plonów to także swego rodzaju zamknięcie pewnego etapu rocznej pracy.

  W swojej homilii biskup Jacek wskazywał także, że pomimo coraz większego zaawansowania technicznego w rolnictwie, coraz lepszego prognozowania pogody dziedzinie tej towarzyszy stale pewnego rodzaju lęk, element ryzyka i niepewność. - Lęk przed suszą, przed dużymi opadami, przed przymrozkami, przed zimą bez śniegu. Lęk przed chorobami roślin oraz zwierząt czy lęk przed kataklizmami.

  - Nie wszystko od nas zależy, nie wszystko idzie zgodnie z naszymi planami i marzeniami, nie wszystko układa się tak  jakbyśmy tego chcieli. Choć jest to trudne do zaakceptowania, musimy się z tym liczyć - podkreślał ksiądz biskup. - W czasie dożynek raz jeszcze uświadamiamy sobie piękno świata, patrząc na owoce i zbiory. Uświadamiamy sobie siłę natury, ale też nasza myśl biegnie ku Stwórcy wszystkiego. Ku mądremu i dobremu Bogu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół