• facebook
 • rss
 • Kim jest „Dziewczyna w zbroi”?

  Agata Bruchwald

  dodane 27.09.2016 07:45

  Dla młodej pisarki szczególnie fascynujące są te wątki historii, którym na lekcjach nie poświęcono zbyt wiele czasu.

  „Dziewczyna w zbroi” to wydawniczy debiut Alicja Trusewicz. W poniedziałek w bibliotece elbląskie odbyło się spotkanie autorskie promujące pozycję.

  Młoda autorka zapewniła publiczność, że zawsze interesowała ją historia. To, jak żyli ludzie w dawnych czasach. - Interesują mnie te tematy, które na lekcjach historii nie były rozwinięte, a mianowicie krucjaty - mówiła Alicja.

  Akcja „Dziewczyny w zbroi” dzieje się w średniowieczu. Jest to czas pierwszej krucjaty. Ludwika, młoda dziewczyna, buntuje się przeciwko panującym zasadom i jako mężczyzna postanawia wyruszyć razem z krzyżowcami do Jerozolimy. Ludwika poznaje Teodora. Chłopak zachwyca ją swoją indywidualnością i miłością do przyrody. Co zrobi, gdy pozna sekret Ludwiki?

  - Czasami sama zadaje sobie pytanie: „Skąd u mnie tyle dziwnych pomysłów?” W mojej głowie krążył obraz zbuntowanej dziewczyny. Pomyślałam, że fajnie byłoby ją umieścić w czasach średniowiecza. Wtedy, gdy kobieta nie miała zbyt wielu praw - opowiadała pisarka. - Ta książka miała pokazać niezależność osoby z tamtych czasów.

  Oczywiście, jak w każdej powieści, znaczna jej cześć to historie, które powstały w wyobraźni autorki. Jednak jak zaznaczyła Alicja przed rozpoczęciem pracy nad książką wiele czasu poświęciła na poznanie tamtego okresu historii - wiele czytała, przeglądała mapy. "Dziewczynę w zbroi" przypomina, że historia lubi się powtarzać. Uważny czytelnik odnajdzie w książce nawiązanie do współczesności.

  - Moi bliscy i znajomi po przeczytaniu książki powiedzieli, że Ludwika to ja. W 100 procentach tak nie jest, ale łączy nas wiele cech. Na pewno jest to upór. W stworzenie tej postaci włożyłam dużo serca - nie kryje Alicja.

  Alicja Trusewicz ma 20 lat. Urodziła się w Elblągu, mieszka w Ułowie k. Braniewa. Studiuje archeologię na Uniwersytecie Warszawskim.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół