• facebook
 • rss
 • Utrzymajmy naszą piękną Ojczyznę

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 27.09.2016 18:30

  W Elblągu odbyły się uroczystości 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

  - Dostaliśmy od Pana Boga piękną Ojczyznę - mówił ks. inf. Mieczysław Józefczyk podczas obchodów 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. - Doszło jednak do tego, że królowie nasi sięgając po pieniądze obcych mocarstw, wpuszczając do Polski obce wojska doprowadzili do jej upadku - przypominał historię utraty niepodległości Rzeczpospolitej na ponad 100 lat kapłan.

  - Wtedy to ojczyzna nasza jakby drogą transfuzji, której najlepsi synowie swoją krew przelali, przywrócili jej życie - opowiadał ks. Mieczysław.

  Jak przypominał odzyskaną wolnością cieszyliśmy się jedynie 20 lat. - Tym razem już nie z naszej winy w 1939 roku z zachodu i wschodu napadła nas zgraja bandytów - przypominał. - I znowu polała się krew najlepszych synów naszej ojczyzny. Ale zanim przyszedł czas okupacji, zanim ostatni niemiecki żołnierz wkroczył do Polski, zanim ostatecznie upadła Warszawa, 27 września już zebrali się mądrzy ludzie po to, aby nie dopuścić do śmierci Ojczyzny.

  Tak powstało Polskie Państwo Podziemne, które działając w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Reprezentowane było ono przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. W tym czasie działały na terenie naszego kraju tajne urzędy, uniwersytety, sądy.

  Za taką działalność Niemcy wymierzali najsroższe kary. - Udział w konspiracji w przypadku wykrycia przez okupanta groził utratą życia, taka była cena za obronę Polski. Dziś jesteśmy winni pamięć i wdzięczność bohaterom, bo dzięki nim można mówić o Polsce walczącej i niezłomnej - podkreślał prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

  Dziś także i my mamy obowiązek dbać o naszą ojczyznę. - Żyjemy w czasach trudnych, ciężkich, przełomowych. Dzisiaj jak mało kiedy, potrzeba nas, żebyśmy byli silni jednością. Abyśmy się stali dumnym narodem, który nie patrzy skąd płyną strumienie pieniędzy. Abyśmy dbali o honor. Honor swój i honor naszej Ojczyzny. Nasze pokolenie jest zobowiązane, żeby tę Ojczyznę utrzymać - podkreślał ksiądz Józefczyk.

  W 77. rocznicę powstania Polski podziemnej na placu, przed pomnikiem PPP i AK, spotkali się oficjele i mieszkańcy Elbląga, aby oddać cześć jego żołnierzom i urzędnikom. Podczas uroczystości złożono kwiaty, a żołnierze oddali salwę honorową.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół