• facebook
 • rss
 • Oni są dla innych

  Agata Bruchwald

  dodane 21.10.2016 23:05

  W tym roku Nagroda Biskupa Elbląskiego - "Tuus" powędrowała do Argentyny.

  Tradycją Dni Papieskich są nagrody „Totus”. Natomiast nasza diecezja przyznaje Nagrodę Biskupa Elbląskiego - „Tuus”. Tegoroczna jubileuszowa X Uroczysta Gala Papieska odbyła się w piątkowy wieczór 21 października.

  Nawiązując do hasła „Bądźcie świadkami miłosierdzia” w tym roku do nagrody nominowano osoby zaangażowane w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą. Nominowani to siostry jadwiżanki, które w Elblągu prowadzą dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopni głębokim i znacznym. Halina Uźluk - pedagog z prawie 40-letnim doświadczeniem. Jolanta Maria Gałka, siostra Urszulanka Serca Jezusa Konającego, która od ponad 20 lat mieszka w Argentynie. Tam pracuje w szkołach katolickich, prowadzi radio, zajmuje się trudną młodzieżą. W tym roku - będąc na urlopie w Polsce - spotkała się w Elblągu z młodzieżą i podzieliła swoim doświadczeniem. Kolejna nominowana to Teresa Majewska, emerytowana nauczycielka matematyki. Udziela korepetycji dzieciom i młodzieży, jest zaangażowana w działalność Caritas Diecezji Elbląskiej.

  Kapituła, pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kilanowskiego, wybierająca zwycięzcę statuetkę przyznała s. Jolancie Marii Gałka. W jej imieniu nagrodę odebrał Tomasz Gałka, jej brat.

  „Jestem głęboko wzruszona wyróżnieniem, jakie spotkało mnie ze strony rodziny diecezjalnej” - napisała w przesłanym specjalnie na galę liście s. Jolanta. „Moje pójście z Chrystusem zaprowadziło mnie daleko przez Niemcy, Finlandię do Argentyny, gdzie pracuję ostatnie 27 lat” - dodała. „Moje korzenie są tutaj, w Polsce” - zaznaczyła.

  Witold Wróblewski, prezydent Elbląga wskazał, że nagroda ta, Dni Papieskie to ślad pamięci o św. Janie Pawle II. - W tym roku mają nam uzmysłowiać wielką tajemnicę miłosierdzia. Jego przesłanie towarzyszyło całemu pontyfikatowi Jana Pawła II, co wielokrotnie potwierdzał swoją życiową postawą. To przesłanie miłości i miłosierdzia próbował krzewić wśród ludzi na całym świecie - powiedział.

  Galę uświetnił występ grupy muzycznej oraz Szalonych Małolat z Młodzieżowego Domu Kultury. Gwiazdą wieczoru był Łukasz Zagrobelny, który porwał publiczność do wspólnej zabawy.

  Organizatorami i gospodarzami wieczoru byli bp Jacek Jezierski i Witold Wróblewski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół