Łukasz Sianożęcki

|

Gość Elbląski 45/2016

dodane 03.11.2016 00:00

Polscy lotnicy nie dali szans w biegach przełajowych swoim kolegom po fachu z krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Skoncentrowani na swoim celu Niemcy, wyluzowani Amerykanie, radośni i wcale nie flegmatyczni Brytyjczycy oraz z dumą prezentujący swoje pomarańczowe akcenty na strojach sportowych Holendrzy stanęli na starcie Mistrzostw Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych (HQ AIRCOM Inter – Nation Cross Country Championships 2016). Odbyły się one na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku.

Pomimo takiej różnorodności narodów, z trybun dominowało gromkie: „Polska! Polska!”, gdyż w zmaganiach brali udział także Polacy. Żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku wystawili bardzo silne reprezentacje. Wojskowi toczyli rywalizację na trasie biegowej na Wałach von Plauena, gdzie do pokonania mieli odpowiednio: panie – 6 km, zaś panowie – 10 km. Zmagania sportowe rozpoczął jednak bieg na jednej pętli w kategorii CISM DAY RUN. Był to wspólny start żołnierzy kobiet i mężczyzn, którzy rywalizowali w umundurowaniu polowym. – Bardzo ciekawie oglądało się ten wyścig – komentuje obserwujący zawody z trybun Tomasz. – Zwłaszcza że zawodnicy mieli na plecach dość spore plecaki. Wyobrażam sobie, że musieli dać z siebie naprawdę wiele, aby ukończyć taką trasę. Widzowie malborskiego biegu mogli obejrzeć wśród uczestników także polskich olimpijczyków z igrzysk w Rio de Janeiro 2016 r., m.in. st. szer. Monikę Stefanowicz z WKS Grunwald Poznań, która reprezentowała nasz kraj w maratonie. W tej samej dyscyplinie w Brazylii wystąpili również szer. Iwona Lewandowska (Bernardelli) z LKS Vectra Włocławek oraz st. szer. Henryk Szost z WKS Grunwald Poznań. Reprezentanci naszego wojska nie dali taryfy ulgowej swoim kolegom z zagranicy. Wśród pań pierwszych sześć miejsc zajęły Polki. Równocześnie na metę wbiegły Iwona Bernardelli oraz Olha Kalendrova-Ochal. Na trzecim stopniu podium stanęła Ewelina Paprocka. Najszybszą zagraniczną żołnierką była reprezentantka Niemiec – Monika Rausch. Biało-czerwone było też podium po rywalizacji mężczyzn. Zwycięstwo najlepszego polskiego maratończyka i olimpijczyka Henryka Szosta było oczekiwane, choć o wygraną do ostatnich metrów walczył też Mariusz Giżyński, który metę przekroczył sekundę później. Miejsce 3. zajął Łukasz Kujawski. Najszybszym obcokrajowcem był Mike Kellenberg. Reprezentant brytyjskich sił powietrznych zajął 5. miejsce.