• facebook
 • rss
 • Święty to nie wyczynowiec

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 01.11.2016 17:25

  - Świętość to wezwanie Boże skierowane do wszystkich. Wezwanie, aby daru własnego życia nie zmarnować, ale przeciwnie - aby ten dar optymalnie wykorzystać - mówił dziś biskup Jacek Jezierski.

  - Często używamy określenia "święty" i "świętość". Czasami mówi się ironicznie: On nie jest taki święty. Albo z pewną rezygnacją: Nikt nie jest święty - mówił biskup Jacek Jezierski podczas Mszy Świętej odpustowej w kościele Wszystkich Świętych w Elblągu podczas dzisiejszych uroczystości. - Wyczuwamy, że w określeniu "świętość" kryje się jakaś doskonałość, jakaś duchowa wielkość. Równocześnie dostrzegamy, iż jest jakaś trudność, potrzeba wysiłku i może czegoś co przekracza zwyczajność i codzienne przyjęte standardy zachowania.

  Jak podkreślał ksiądz biskup, świętość czy też doskonałość chrześcijańska tak jak ją dzisiaj rozumiemy nie dotyczy tylko osób wybranych, wyselekcjonowanych, o szczególnych, ponadprzeciętnych przymiotach charakteru. - Świętość to wezwanie Boże skierowane do wszystkich. Wezwanie, aby daru własnego życia nie zmarnować, ale przeciwnie - by ten dar optymalnie wykorzystać - mówił kapłan.

  Doskonałość chrześcijańska to dojrzałość w wierze i w odpowiedzialnym funkcjonowaniu na co dzień. Ksiądz biskup zwracał uwagę, że nie każdy z wierzących staje przed męczeństwem choć, jak zaznaczył, i to może się zdarzyć. - Świętość nie jest doskonałością wyczynowców, olimpijczyków. Ale też nie ma nic wspólnego z bylejakością, z lenistwem i z pasożytowaniem na drugich - podkreślał.

  Świętość to doskonałość miłości skierowanej ku Bogu i ludziom. - Chodzi o miłość dojrzałą, dobrze ukształtowaną, rozumną, szlachetną, bezinteresowną  i wytrwałą. W tym kierunku należy podążać

  Biskup Jacek podkreślał abyśmy, odwiedzając w obecnych dniach groby naszych bliskich, pamiętali o istocie naszej wiary, czyli przekonaniu o zmartwychwstaniu umarłych. - Istotą naszej nadziei jest pragnienie życia i odnalezienia bliskich zmarłych we wspólnocie z Bogiem - mówił.

  Po zakończeniu Mszy Świętej wierni przeszli na pobliski cmentarz Agrykola, gdzie modlili się przy grobach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół