• facebook
 • rss
 • Wydarzyło się w 2016

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 31.12.2016 11:00

  Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w naszej diecezji w mijającym roku.

  Ruszył synod

  17 września uroczystą Mszą św. w katedrze św. Mikołaja zainaugurowano I Synod Diecezji Elbląskiej. Według bp. Jacka Jezierskiego, synod w diecezji może przyczynić się do odnowy świadomości religijnej i życia zgodnego z Ewangelią wspólnot i społeczności kościelnych. Ma on także uporządkować przepisy prawa partykularnego, nakreślić wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy. Do prac synodalnych bp Jezierski zaprosił przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów.

  I Synod Diecezji Elbląskiej

  Wnosimy nowe spojrzenie

  Dojrzali w wierze i życiu

   

  KSM skonsolidowany

  Przedstawiciele Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży z naszej diecezji zgromadzili się w Iławie, przy parafii św. Brata Alberta, aby spośród siebie wybrać zarząd oraz zawiązać struktury, które pokierują stowarzyszeniem. Wcześniej w diecezji elbląskiej działały oficjalnie cztery KSM-y, lecz nie były ze sobą w żaden sposób związane. Prezesem ogólnodiecezjalnych struktur została wybrana Maria Dembińska, dotychczasowa szefowa KSM przy parafii św. Brata Alberta.

  Wybory Zarządu KSM Diecezji Elbląskiej

   

  Patron z Miry

  Św. Mikołaj, biskup Miry, został oficjalnie ogłoszony patronem miasta Elbląg. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zgodę na ustanowienie tego świętego opiekunem stolicy naszej diecezji. Decyzja Stolicy Apostolskiej jest bezpośrednią konsekwencją wydarzeń z 5 maja bieżącego roku, kiedy Rada Miasta Elbląga wysłała do Watykanu wniosek o ustanowienie właśnie tego świętego naszym patronem.

  Św. Mikołaj patronem Elbląga

   

  Będzie przekop

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Uchwalenie ustawy umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych w 2018 r. Budowa nowej drogi wodnej ma się zakończyć w 2022 r. Jak zapewnia rząd, wszystkie kwestie dotyczące oddziaływania inwestycji na środowisko, w tym szczególnie na obszar Natura 2000, zostaną rozstrzygnięte zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Projekt uchwały trafi teraz do Sejmu.

  Przekop ważny dla Polski

   

  Winy wciąż nienaprawione

  W 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w Iławie odbył się ogólnopolski zlot internowanych w tamtejszym zakładzie karnym. 13 grudnia 1981 roku do iławskiego więzienia trafiło wielu działaczy "Solidarności" i opozycji, w tym m.in. obecny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Przybyli na uroczystości byli opozycjoniści podkreślali, że tak naprawdę do dziś nie naprawiono krzywd wyrządzonych w tamtym czasie.

  My, ludzie źli

   

  Za życiem

  Około pół tysiąca osób przeszło ulicami Elbląga w tegorocznym Marszu dla Życia i Rodziny. Z licznymi transparentami oraz okrzykami: "Każde życie jest bezcenne!" elblążanie przemaszerowali przez centrum miasta. Na przygotowanych transparentach uczestnicy marszu wypisali m.in.: "Dziecko skarbem, a nie garbem", "Zawsze i wszędzie rodzina za życiem będzie", "Każde dziecko chce mieć mamę i tatę".

  Razem dla rodziny

   

  Potężne rocznice

  W minionym roku aż trzy parafie świętowały swoje jubileusze 800-lecia. Były to wspólnoty w Postolinie, Starym Targu i Żuławce Sztumskiej. Podobnie imponującą rocznicę świętowano w Sztumie. Tamtejsza parafia św. Anny ma już bowiem 600 lat.

  Stary Targ 800-lecie parafii

  Postolin 800-lecie parafii

  Żuławka Sztumska 800-lecie parafii

  600 lat ze św. Anną - Sztum

   

  W drodze do Krakowa

  Tuż przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w całej Polsce odbywały się Dni w Diecezji. W Elblągu gościliśmy zmierzającą na spotkanie z papieżem Franciszkiem młodzież z Niemiec, Brazylii, Malezji, Wielkiej Brytanii i USA.

  Po pierwsze gościnność

  Spotkanie w Bażantarnii

  Ależ oni mają power!

   

  Spotkać Franciszka

  Na odbywające się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży diecezja elbląska wysłała bardzo silną delegację. Wszyscy młodzi pragnęli spotkać się z papieżem Franciszkiem i wysłuchać jego nauki. Na łamach "Gościa Elbląskiego" mieliśmy przyjemność opisać historię Gosi Junker, która Ojca Świętego spotkała osobiście. Stało się to dzięki, a raczej przez... zapalenie wyrostka robaczkowego. Dziewczyna przez nagły atak choroby trafiła do szpitala, który kilka dni później odwiedził papież Franciszek.

  Przez wyrostek do spotkania z Franciszkiem

   

  Nowy metropolita

  15 października urząd arcybiskupa i jednocześnie metropolity warmińskiego objął abp dr Józef Górzyński, dotychczasowy koadiutor. Abp Górzyński był wcześniej biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Diecezja elbląska, ełcka i archidiecezja warmińska tworzą wspólnie metropolię warmińską, tj. warmińską prowincję kościelną. Dotychczasowy arcybiskup metropolita warmiński dr Wojciech Ziemba przechodzi na emeryturę, gdyż osiągnął wiek 75 lat.

  Abp Górzyński nowym metropolitą warmińskim

   

  Byle do Matki

  Pielgrzymki. 28 lipca z kościoła św. Mikołaja wyruszyła XXIV Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy dotarli do tronu Matki Bożej Częstochowskiej 11 sierpnia. W tegorocznej pielgrzymce pieszej szło ponad 500 osób. Do duchowej stolicy Polski piesi pielgrzymi z naszej diecezji docierają jednocześnie z rowerowymi. Fani dwóch kółek do Częstochowy wyruszają jednak tydzień później niż podróżujący na własnych nogach. Ich grupa liczyła ponad 100 osób.

  Wyjście grup z Elbląga

  Żuławy przecierają szlak

  Na trasie

  1 sierpnia

  Deszczowy dzień

  Przeprośna Górka

  Liturgia rozesłania

  Jasna Góra

  Warto jest chodzić

   

  Matka Boża u redemptorystów

  Z okazji 150. rocznicy przywrócenia do kultu publicznego ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił ikonę z Jej wizerunkiem. Obraz ten peregrynuje po wspólnotach redemptorystów na całym świecie. W listopadzie obraz nawiedził parafię Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. W czasie nawiedzenia ojcowie redemptoryści przekonywali, że to po to, byśmy uświadomili sobie, jakie jest miejsce Matki Bożej w naszym życiu. Byśmy do niej wrócili. Dlaczego? Bo w naszym życiu z wiarą i miłością do Matki Bożej może być tak, jak z historią tej ikony.

  150-lecie odnowienia kultu

   

  Dowodzimy wschodnią flanką

  16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Elblągu powierzona została rola koordynatora batalionów, które NATO wyśle w rozpoczynającym się roku do państw bałtyckich. Na spotkaniu w Brukseli uzgodniono, które kraje wyślą wojska na wschodnią flankę NATO - do Polski i krajów bałtyckich, gdzie rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy bojowe liczące po około 1000 żołnierzy.

  Dowództwo NATO w Elblągu

   

  Zrzucić kamień grzechu

  Drugi rok z rzędu w hali CSB w Elblągu odbyły się rekolekcje dla młodzieży. W tegorocznych, które przeprowadzono pod hasłem: "Kamień", udział wzięło ponad 1000 uczniów szkół średnich. Na przybyłych czekały nie tylko konferencje, modlitwa, ale również dobra zabawa.

  Rekolekcje w hali

  Druga tura

   

  Nowi do służby Bogu i ludziom

  28 maja 5 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu przyjęło święcenia kapłańskie. Neoprezbiterzy zostali skierowani do następujących parafii: ks. Jacek Białek - parafia św. Jerzego w Elblągu, ks. Adam Insadowski - parafia św. Mikołaja w Elblągu, ks. Kajetan Jakubowski - parafia św. Anny w Sztumie, ks. Artur Młodziński - parafia św. Wojciecha w Elblągu, ks. Sylwester Żbikowski - parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Nowym Dworze Gdańskim.

  Wskazywać ludziom Ciebie

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół