• facebook
 • rss
 • W 100-lecie Fatimy

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 01.02.2017 12:00

  Matka Boża chce dotrzeć do nas wszystkich.

  W związku z 100. rocznicą objawień maryjnych w Fatimie, w elbląskiej parafii św. Brata Alberta odbędzie się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Specjalna kapliczka rozpocznie wędrówkę po domach już od 2 lutego czyli od święta Ofiarowania Pańskiego.

  - Pomył, aby uczcić 100. rocznicę objawień fatimskich w ten właśnie sposób zrodził się czasie wyjazdowej Rady Parafialnej, która odbyła się w Gietrzwałdzie - wyjaśnia Witold Janowski, członek rady. - Mieliśmy mnóstwo koncepcji jak tę rocznicę uhonorować, ale uznaliśmy, że peregrynacja będzie najlepszym wyjściem.

  Celem tej inicjatywy jest, aby obchody 100-lecia objawień, miały nie tylko charakter czysto kościelny, ale by stały się szansą dla każdego do pogłębionej, indywidualnej modlitwy. - Bo przy takim osobistym spotkaniu może się najwięcej dokonać - podkreśla ks. Mieczysław Tylutki, proboszcz parafii. - Chodzi przede wszystkim o to, aby Matka Boża dotarła do tych wszystkich, którzy chcą ją do siebie zaprosić.

  Figurka trafi do każdej rodziny na jedną dobę. - Odbierać się ją będzie po każdej Mszy św. wieczornej i oddawać na początku tej odbywającej się kolejnego dnia. Oczywiście w trakcie Eucharystii będziemy się również modlić w intencji tych dwóch rodzin; oddającej i biorącej - mówi pan Witold.

  Już po pierwszych ogłoszeniach w kościele nt. peregrynacji zgłosiły się rodziny, które będą chciały przyjąć Matkę Boską u siebie w domach. - Dla nas to będzie wielkie święto, coś niepowtarzalnego. Czas wielkiego skupienia, ale też wielkiej radości - mówi pani Małgorzata, parafianka.

  Wśród części parafian zapowiedź obecnej peregrynacji przywołuje w pamięci podobną wizytę obrazu MB Częstochowskiej w ich domach, która miała miejsce przed laty. - Wówczas bardzo mocno ten czas przeżyły nasze dzieci - wspomina W. Janowski. - Dziś są już one dorosłe i mają własne rodziny, ale zaprosiliśmy je na ten jeden dzień, i jesteśmy przekonani, że będą wtedy razem z nami.

  Jak zauważa ksiądz proboszcz wielu parafian, chce uczynić tę wizytę jeszcze bardziej szczególną. - Chcą, aby Matka Boża przybyła do nich w znaczący dzień. Dlatego zapisują się na terminy, które są dla nich wyjątkowo ważne w życiu jak np. rocznice ślubu itp. wydarzenia.

  Kult MB Fatimskiej w parafii św. Brata Alberta jest bardzo silny i trwa tutaj od lat. Czuwania fatimskie odbywają się w parafii regularnie już od 30 lat. Pierwsze takie czuwanie odbyło się 3 maja 1986 roku.

  Także do dziś kult fatimski jest u św. Alberta bardzo żywy. - Praktycznie po każdej Mszy Świętej, czy porannej czy wieczornej, przy figurze są ludzie, stoją i modlą się - zauważa ks. Mieczysław. Jak mówi tak naprawdę nikt nie jest w stanie powiedzieć jak wiele łask już przy tej figurze zostało wyproszonych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół