• facebook
 • rss
 • Najpopularniejsza była „Inka”

  Agata Bruchwald Agata Bruchwald

  dodane 15.03.2017 17:20

  W Elblągu rozstrzygnięto konkurs o tematyce patriotycznej dla dzieci i młodzieży. Zgłoszonych zostało prawie 500 prac.

  W konkursie wzięli udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, jak również licealiści. Najmłodsi wykonali m.in. imieninową kartkę dla marszałka Piłsudskiego oraz prace plastyczne przedstawiające żołnierzy wyklętych. W konkursie plastycznym wzięli też udział uzdolnienie uczniowie starszych klas. Do wyboru mieli jeszcze konkurs fotograficzny oraz literacki.

  Rozdanie nagród odbyło się 15 marca w klubie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Konkurs patronatem objął prezydent Andrzej Duda. „Uczestnicy walk o niepodległość są dziś otaczani szczególnym szacunkiem Polaków” - napisał w przesłanym na tę okazję liście. „Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem życia, stawali do boju o wolność rodaków” - napisał w dalszej części. List odczytał poseł Jerzy Wilk. 

  W rozdaniu nagród wziął udział Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Jak wskazał fakt, iż uroczystość ta odbyła się w jednostce wojskowej to przykład na to, że władze państwowe i wojsko włączają się w upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego powstania.

  - Ci ludzie przez lata PRL-u i państwa komunistycznego w Polsce nazywani byli bandytami, zaplutymi karłami reakcji. Ich oddziały nazywano bandami reakcyjnego podziemia. Czas oddać im sprawiedliwość. Czas otwarcie, z wysoko podniesioną głową powiedzieć, że to byli bohaterowie, a nie bandyci - powiedział K. Rajski.

  Alicja napisała pracę o „Ince” i jej działalności. Jak przyznała, wybrała ją, bo była dzielną sanitariuszką, a ona sama lubi brać udział w konkursach i interesuje ją ta tematyka. Natomiast Oliwia w ramach konkursu zrecenzowała książkę o Danucie Siedzikównie. Jury doceniło jej pracę, do domu wróciła z nagrodą.

  - Na swoim rysunku napisałam „Bóg, honor i ojczyzna” oraz „żołnierze wyklęci” - opowiada Karolina. Postanowiła wziąć udział w konkursie, bo lubi uczyć się historii. Przygotowując rysunek przekonała się, że wyklęci byli prawdziwymi żołnierzami. - Lubię historię i lubię rysować - stwierdziła Weronika. Na konkurs wykonała plakat. Według niej ukazuje on ideę działalności niezłomnych.

  Był to pierwszy tego typu konkurs zorganizowany w Elblągu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół