• facebook
 • rss
 • Prezydent pyta szefa MON

  ab, IAR, mon.gov.pl

  dodane 21.03.2017 09:10

  Chodzi o utworzenie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

  Prezydent Andrzej Duda w liście do Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, pyta o realizację decyzji podjętych podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie - m.in. o utworzenie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

  "Pan prezydent zwraca uwagę, że jest to bardzo pilne dla Polski i całego Sojuszu" - powiedział IAR Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego KPRP.

  Prezydent Duda zwrócił także uwagę, że zgodnie z przyjętym harmonogramem, dowództwo ma osiągnąć wstępne zdolności do końca czerwca tego roku, a pełną gotowość do końca następnego roku.

  "W tym piśmie pan prezydent po prostu zwraca się do pana ministra z prośbą o przedstawienie wyczerpującej informacji na temat zaawansowania prac nad utworzeniem tego dowództwa" - wyjaśnił Magierowski.

  W październiku ubiegłego roku w Brukseli odbyła się sesja ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu.

  Po jej zakończeniu min. Macierewicz poinformował, że „dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynowało bataliony, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich.

  Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA”.

  „Temu dowództwu została przypisana rola koordynatora wszystkich czterech bojowych grup batalionowych, które będą współdziałały z brygadami estońskimi, łotewskimi i litewskimi, ale koordynacja będzie należała do dowództwa sytuowanego w Elblągu” - wytłumaczył szef MON.

  W czasie ubiegłorocznego spotkania uzgodniono, które kraje wyślą wojska na wschodnią flankę NATO: do Polski i krajów bałtyckich, gdzie rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy bojowe liczące po około 1000 żołnierzy.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół