• facebook
 • rss
 • Co Go tu doprowadziło?

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 09.04.2017 22:10

  Słowa "Wykonało się" słyszymy zwykle na końcu Misterium Męki Pańskiej, dziś były one jednymi z pierwszych jakie usłyszeli widzowie, którzy przyszli je obejrzeć do kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu. Scena ukrzyżowania Pana Jezusa, była bowiem na samym jego początku.

  - Dziś chcemy przyjrzeć się co doprowadziło naszego Zbawiciela do tego miejsca - mówił w przedstawieniu narrator, w którego wcielił się ks. Marcin Marciniak.

  - To misterium było bardzo oryginalne, nie tylko przez fakt, że działo się tak jakby "od końca" - dzieli się wrażeniami pan Jacek. Po scenie ukrzyżowania, przybyli do świątyni mogli bowiem obejrzeć drogę Pana Jezusa na Golgotę, następnie spotkanie z Matką, a później także z niewiastami. Na końcu zaś aktorzy odegrali scenę w Ogrodzie Oliwnym. - Podobało mi się także to, że było ono bardzo symboliczne oraz, że nawiązywało do naszych codziennych problemów i wyzwań przed jakimi stoi dzisiejszy świat - dodaje.

  Przedstawienie poruszało m.in. kwestie terroryzmu, wojen czy aborcji. - Sceny były bardzo wymowne i na pewno dawały do myślenia - zauważa Magda. Dziewczynę szczególnie poruszyło spotkanie z niewiastami. Nie były to jednak płaczące niewiasty, ale kobiety domagające się "prawa do aborcji". - Dziewczyny kapitalnie zagrały ten tłum, który znamy z tak zwanych czarnych protestów. Choć w rzeczywistości były to raczej rozkrzyczane niewiasty, to myślę, że w głębi serca są one płaczące - dodaje.

  Misterium w parafii św. Rafała Kalinowskiego odbyło się pierwszy raz po trzyletniej przerwie. - Gdy tylko usłyszałem, że przedstawienie jest wznowione od razu przyjechałem - mówi ks. Piotr Molenda, pomysłodawca inscenizacji - Pierwsze, które było pomysłem o. Dariusza Maruta, zorganizowaliśmy z naszą młodzieżą w 2007 roku - wspomina. - Wtedy nasz kościół był dopiero w budowie. I choć nie było jeszcze wtedy nawet dachu, to jednak przychodziło mnóstwo ludzi. Jestem niezmiernie wzruszony, że znów możemy je tu dziś obejrzeć.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół