• facebook
 • rss
 • Bella Italia

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 11.05.2017 15:20

  Ile lat trwa kadencja prezydenta Włoch? Co jest stolicą regionu Lazio? I dlaczego Toskania jest jak kobieta? - tego można było dowiedzieć się, odwiedzając dziś zespół szkół SPSK w Elblągu.

  Włochy są piękne pod każdym względem - przekonywali zgodnie uczestnicy konkursu z kultury włoskiej "Bella Italia", który odbył się dziś w Publicznym Gimnazjum i Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu.

  Uczestnicy najpierw rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat geografii, historii oraz kultury Półwyspu Apenińskiego. - Pytania były bardzo zróżnicowane - od łatwych po bardzo trudne - opowiada Patrycja Paź. Jak mówi, szczególnie ciężkie okazały się pytania otwarte, gdzie należało wskazać stolice poszczególnych regionów. - Długo zastanawiałam się też nad pytaniem o długość kadencji włoskiego prezydenta - opowiada.

  Test nie sprawił za to najmniejszych trudności Magdalenie Miszcie, która uzyskała komplet 36 punktów.

  Drugą częścią konkursu były prezentacje na temat ulubionego regionu włoskiego buta. Tu można było przekonać się, którzy uczestnicy zmagań darzą Italię prawdziwym uczuciem. Wyjątkowo oryginalną pracą poświęconą Toskanii mogła pochwalić się Maja Bartnicka. Oprócz pokazu slajdów uczennica elbląskiego Gimnazjum nr 8 przygotowała również rysunek, na którym jej ulubiony region przedstawiła jako... człowieka.

  - Toskania to mój ulubiony region. W zgodnej opinii wielu podróżników jest to jeden z najpiękniejszych regionów świata - opowiada. - Dlatego przedstawiłam ją jaką bardzo piękną, uśmiechniętą kobietę, która w ręku trzyma kosz winogron, bo - jak wiadomo - Toskania słynie z win - dodaje. - Kobieta na moim rysunku jest bardzo radosna, tak jak cały region, bo wydaje mi się, że nie można być smutnym, mieszkając w tak pięknym miejscu.

  O ostatecznym wyniku konkursu decydowały zarówno wiedza zaprezentowana na teście, jak i poziom przedstawionych prezentacji. W przerwie można było spróbować dań charakterystycznych dla Włoch. Na stole znalazły się więc, oczywiście, m.in. spaghetti, mozzarella z bazylią i pomidorami, szynka parmeńska oraz jeden z najbardziej znanych deserów - tiramisu.

  - Chciałbym nadmienić, że jest to jeden z niewielu konkursów z kultury włoskiej i języka włoskiego w Polsce, a najprawdopodobniej jedyny w naszym województwie - przekonywał Tomasz Dłuszczakowski, dyrektor elbląskiego zespołu szkół SPSK. Jak wyjaśnia, chodzi o promocję nauki języków obcych, a szczególnie języka włoskiego oraz kultury włoskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół