• facebook
 • rss
 • Dwa razy częściej słuchaj niż mów

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 06.06.2017 23:00

  "Sekrety szczęśliwego małżeństwa" poznawali dziś uczestnicy IX Forum Rodziny, które odbywa się w kościele św. Brata Alberta w Elblągu.

  Taki tytuł nosiła konferencja wygłoszona przez Michała Piekarę, głównego prelegenta forum.

  Drugi dzień konferencji to były głównie praktyczne rady, które można wcielić w życie, aby być bliżej siebie w małżeństwie. Prelegent mówił m.in. o "małżeńskim kompasie" i o "dobrym starcie" w dialogu pomiędzy mężem i żoną. Jak podkreślił można wyróżnić cztery wytyczne, którymi należy prowadzić rozmowy w małżeństwie.

  - Po pierwsze zanim zaczniesz mówić, naucz się słuchać - wyjaśniał Michał Piekara. - Jeśli nie usłyszysz małżonka, nie będziesz potrafił go zrozumieć - zaznaczał. W związku z tym proponował słuchaczom, aby w swoich związkach spróbowali wprowadzić regułę "Dwa razy więcej słuchania niż mówienia".

  Jako drugie wskazanie podkreślił, aby się wzajemnie nie oskarżać. - Oskarżenie zwykle zaczyna się od słowa "ty". Ty nie dotrzymałeś słowa, ty tego nie zrobiłeś, ty jesteś taki itp. - wyliczał prelegent. - Takie słowa są odbierane jako atak.

  - Po trzecie nie używajmy takich słów jak "nigdy" i "zawsze", są one gwarantem braku porozumienia - wskazywał. Jednocześnie zaznaczał, że jest wyjątek od tej reguły. - Możemy użyć ich tylko w zdaniu: zawsze będę cię kochał i nigdy nie opuszczę - dodawał z uśmiechem.

  Jako czwartą wytyczną kompasu Michał Piekara wskazał głębokie zastanowienie się nad swoim małżeństwem. - Pomyślcie co by musiało się stać tu i teraz, aby wasze małżeństwo było szczęśliwsze - podkreślał, że jest to jedno z ćwiczeń, które przeprowadzane są na spotkaniach małżeńskich.

  Jutro zakończenie IX Forum Rodziny w parafii Brata Alberta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół