• facebook
 • rss
 • To był Boży kapłan

  red.

  dodane 12.06.2017 08:25

  Dziś wspomnienie patrona księży diecezji elbląskiej.

  Ks. Władysław Demski (1884-1940) urodził się 5 sierpnia w Straszewie koło Kwidzyna. Po maturze studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Braniewie (1906-1910). Święcenia kapłańskie przyjął 6 lutego 1910 r.

  Ks. Władysław wychował się w powiślańskiej rodzinie, w której najważniejsza była wiara w Boga i miłość ojczyzny.

  Aresztowany, wraz z księżmi, nauczycielami, wyższymi urzędnikami i właścicielami ziemskimi z powiatu, w starostwie inowrocławskim 2 listopada 1939 r.

  Więziony w Inowrocławiu, Świeciu, Górnej Grupie, Gdańsku-Nowym Porcie i Stutthoff. 10 kwietnia 1940 r. przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Strażnicy obozowi wskazali go jako przedstawiciela grupy, bo bardzo dobrze mówił po niemiecku i wyróżniał się posturą nad innymi duchownymi.

  Ks. Władysław odmówił podeptania różańca. Znęcali się nad nim blokowy i kapo. Kapłan zmarł 28 maja 1940 r. Przed śmiercią powiedział: "Wszystko trzeba ścierpieć dla Pana i na nic się nie skarżyć".

  Kapłan, świadek jego śmierci, zaznaczył, że „był to kapłan Boży, mąż prawy, bojący się nieprawości i chodzący drogami prostymi".

  13 czerwca 1999 r. podczas Mszy świętej odprawianej w Warszawie Jan Paweł  II beatyfikował 108 męczenników II wojny światowej. Wśród nich był ks. Władysław Demski.

  „Dziś właśnie świętujemy to zwycięstwo, świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszym stuleciu oddali życie dla Chrystusa, oddali życie doczesne, by posiąść je na wieki w Jego chwale. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu” - mówił w homilii Ojciec Święty.

  W grupie beatyfikowanych 108 męczenników było trzech biskupów, 52 księży diecezjalnych, 26 księży zakonnych, trzech alumnów seminariów duchownych, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięciu wiernych świeckich.

  „Jeśli dzisiaj radujemy się z beatyfikacji 108 męczenników duchownych i świeckich, to przede wszystkim dlatego, że są oni świadectwem zwycięstwa Chrystusa - darem przywracającym nadzieję. Gdy bowiem dokonujemy tego uroczystego aktu, niejako odżywa w nas wiara, iż bez względu na okoliczności, we wszystkim możemy odnieść pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował (por. Rz 8, 37). Błogosławieni męczennicy wołają do naszych serc: Uwierzcie, że Bóg «jest miłością!» Uwierzcie na dobre i na złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie!” - powiedział Jan Paweł.

  Bł. ks. Władysław Demski jest patronem księży diecezji elbląskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół