Nowy numer 13/2024 Archiwum

Smaki lata przejdź do galerii

W Elblągu rozmawiano o roślinach z okolic miasta.

O tym, jakie zastosowanie w kuchni lub w medycynie mają rośliny rosnące w naszym regionie opowiedzieli Jolanta Bulak i Sebastian Nowakowski z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.

- Postaramy się pokazać państwu rośliny, które kiedyś były częściej wykorzystywane w medycynie oraz ze względu na walory smakowe - mówiła Jolanta Bulak. Zaznaczyła również, że flora na naszym terenie jest bardzo bogata.

- Zaczniemy od gatunków wodnych, bo to tak naprawdę jest serce tego, co tu rośnie - rozpoczął Sebastian Nowakowski.

Wśród zaprezentowanych roślin był tatarak. Do Polski został on przywieziony. Prawdopodobnie przez Tatarów. Wszystkie jego części aromatycznie pachną. W medycynie używa się przede wszystkim kłączy tataraku. Bardzo silnie działają na m.in. układ pokarmowy, łagodzą bóle żołądka. Liści tataraku można używać do aromatyzowania herbaty.

Kolejna zaprezentowana roślina to pałka szerokolistna. Jej kłącza mają bardzo dużo skrobi. - Wczesną wiosną, albo późną jesienią takie kłącza można sobie pozyskać. Można je jeść - powiedział pan Sebastian. Miękkie kłącza można jeść na surowo. Te twardsze można ugotować, bądź upiec.

W ramach tegorocznych wakacyjnych spotkań w Bibliotece Elbląskiej - „Lato pełne smaków” - odbywają się wykłady poświęcone historii kuchni. Przypominane są dawne przepisy, zapomniane produkty i smaki oraz historyczne receptury. Spotkania te przybliżają historię miasta i regionu poprzez historię kuchni.

Organizatorem cyklu „Lato pełne smaków” jest Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Elblągu przy współpracy Biblioteki Elbląskiej i Elbląskiej Rady Seniorów.

Spotkania odbywają się w czwartki o godz. 11.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy