• facebook
 • rss
 • Przeżyjmy to jeszcze raz

  Agata Bruchwald Agata Bruchwald

  dodane 30.08.2017 19:25

  Przysięgę małżeńską można powtarzać wiele razy.

  Przysięgę małżeńską często odnawiają małżonkowie należący do Domowego Kościoła. Teraz taką samą szansę chcą dać innym parom. 30 września, z inicjatywy Bernadety i Andrzeja Omieczyńskich - pary diecezjalnej DK, odbędzie się pierwszy Jubileusz Małżeństw Diecezji Elbląskiej.

  - Martwimy się, że wiele małżeństw rozpada się. Chcemy, żeby małżeństwa, które chcą wytrwać na swojej drodze, mogły się umacniać. Chcemy pokazać je w wymiarze diecezjalnym - tłumaczy pan Andrzej. Odnowienie przysięgi małżeńskiej pozwala na nowo rozpocząć parom żyć łaskami, jakie płyną z tego sakramentu.

  - Rzadko świętujemy sakrament małżeństwa. Przyjmujemy, że coś wydarzyło się - ileś lat temu - raz. Nie pamiętamy, że on wiele wnosi do naszego życia. Pan Bóg z nami pracuje, a my się zmieniamy. Zaczynamy inaczej patrzeć na świat, rzeczywistość, drugiego człowieka, rodzinę. Ten jubileusz jest po to, żeby móc cieszyć się tym sakramentem - precyzuje ks. Przemysław Demski, moderator Kościoła Domowego diecezji elbląskiej.

  - Przysięga małżeńska kończy się słowami: „Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący...”. Bardzo dobrze wiemy, że bez Pana Boga trudno jest budować - wytrwać w uczciwości, miłości i wierności do końca życia. Gdy zawieraliśmy sakrament małżeństwa, wiedzieliśmy, że to jest ważne. Choć nie od razu wstąpiliśmy do Ruchu Domowego Kościoła - opowiada pan Andrzej. W obrączki wpisali słowa kanonu z Taizé: "Ubi caritas et amor, ubi caritas Deus ibi est” („Gdzie miłość jest i dobroć, tam gdzie miłość jest, tam mieszka Bóg”). Żeby obrączki były całością, pan Andrzej ma wygrawerowaną pierwszą część kanonu, a pani Bernadeta - drugą.

  - Teraz chcemy dać coś małżeństwom z naszej diecezji - mówi pani Bernadeta. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 15 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Jacek Jezierski. Na uroczystość zaproszone są wszystkie małżeństwa sakramentalne.

  - Ten jubileusz jest także po to, żeby zrobić przystanek. Żeby małżeństwa mogły zatrzymać się w gonitwie życia i ponownie zwrócić na siebie uwagę. Żeby małżonkowie zobaczyli, że są i trwają. Że bez ich sakramentalnego życia, bez łaski, jaką otrzymali, nic by nie było - przypomina ks. Przemysław.

  - Odnowienie przysięgi małżeńskiej jest ożywiające. Doskonale to wiemy - podsumowuje pan Andrzej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół