• facebook
 • rss
 • Miasto walczy z błotem

  Agata Bruchwald Agata Bruchwald

  dodane 19.09.2017 12:30

  Mieszkańcy Elbląga są przekonani, że wczorajszej sytuacji można było uniknąć.

  Woda w Elblągu opadła. Teraz trwa wielkie sprzątanie. Pracownicy jednego z biur przy ulicy Związku Jaszczurczego robią to od godz. 6. Błoto usuwają z pomieszczenia i starają się wyczyścić chodnik tuż przy nim.

  W poniedziałek byli już w pracy, gdy około godziny 10 woda pojawiła się przy budynku. A o tym, że zbiera się sztab kryzysowy, usłyszeli dopiero po godz. 11. - Ale wtedy wszystko było już tu zalane - mówią pracownicy biura, którzy chcą pozostać anonimowi.

  Kiedy zobaczyli, co się dzieje, przestawili samochody w bezpieczne miejsce. To nie pierwsza taka sytuacja w tej części Elbląga. Dlatego też worki z piaskiem mają w pogotowiu. Użyli ich w odpowiednim momencie. Gdyby czekali na sygnał z miasta, straty byłyby o wiele większe.

  Pani Regina mieszka przy ulicy Związku Jaszczurczego. We wtorek przed południem opowiadała znajomej, która nie mieszka w Elblągu, co się działo poprzedniego dnia. Widziała, jak woda zaczęła przybierać. - Było tragicznie. Zaczęłam się bać - mówiła.

  Pani Regina ostrzeżeń o dużych opadach nie słyszała. Gdy woda wdarła się do bloku, kobieta wyniosła jeszcze z parteru na piętro rower. Zdaniem pani Reginy podtopienia nie można było uniknąć, bo rzeka Kumiela po prostu co jakiś czas wylewa.

  Panie Anna i Magda nie mieszkają na tej ulicy. O tym, co się tu działo dowiedziały się z internetu. We wtorek przyszły zobaczyć jak wygląda ulica.

  - Można było tego uniknąć. Elbląg nie zabezpieczył się. Pompy można było rozstawić, gdy tylko deszcz zaczął padać - sugeruje pani Anna. Pani Magda przypomina, że niespełna miesiąc temu sytuacja była podobna. W czasie deszczu ulica też była pod wodą.

  Ostrzeżenia o intensywnych opadach jednak były. W poniedziałek rano na Info Meteo-Elbląg pojawiła się informacja: „Alert dla miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz przy spływie strumyków z Wysoczyzny Elbląskiej.
  Nad regionem przechodzi właśnie silna ulewa !!! W ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut do 2 godzin spodziewamy się gwałtownego wzrostu poziomu rzek, które przepływają przez Suchacz, Nadbrzeże, Kamionek Wielki.
  Prosimy o czujność !”

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół