• facebook
 • rss
 • W poszukiwaniu „SuperW”

  Agata Bruchwald Agata Bruchwald

  dodane 25.09.2017 21:25

  Pomagają od lat. W tym roku także nie zawiodą.

  Pierwsi kandydaci na wolontariuszy projektu Szlachetna Paczka zgłaszają się już w sierpniu. Bez ich wielotygodniowej pracy nie mógłby się odbyć grudniowy finał. - Każdy nowy ochotnik przechodzi wdrożenie. Wtedy to zapoznaje się z ideą projektu i początkami pracy w nim - opowiada Anna Romejko, koordynator ds. wdrożeń w województwie warmińsko-mazurskim. 

  Kandydaci na wolontariuszy Szlachetnej Paczki zgłaszają się poprzez stronę www.superw.pl. Następnie odbywają rozmowę rekrutacyjną z liderem rejonu. Ten  kieruje ich na wdrożenie. - Bez niego wolontariusz nie może pójść do rodzin - zaznacza Ania. 

  Nie zawsze wolontariusze, czyli „SuperW” zgłaszają się sami. Ich odnalezienie to jedno z zadań lidera. W rejonie Malbork jest nim Bartłomiej Iłżbicki. Jak opowiada wolontariuszy szuka przede wszystkim w szkołach. Do włączenia się w projekt zachęca pełnoletnich uczniów oraz nauczycieli.

  Bartek doskonale wie na czym polega praca w Szlachetnej Paczce. Wcześniej brał w niej udział, jako wolontariusz, darczyńca, a także kierowca. Rozwoził prezenty do rodzin.

  W ubiegłym roku liderem w rejonie Malbork była Karolina Jarmołowska. Jak ocenia najwięcej wolontariuszy pozyskać można poprzez bezpośrednie rozmowy z konkretnymi osobami. Mogą to być także znajomi. - Do świąt trzeba się poświęcić. Zrezygnować ze swojego czasu wolnego - mówi.

  W czasie wdrożenie „SuperW” poznaje ideę mądrej pomocy według Stowarzyszenia „Wiosna”. Dowiaduje się  także na czym polega praca z rodziną, oraz co to znaczy być wolontariuszem w projekcie.

  - W tym roku wolontariusze rodziny odwiedzą pięć razy. Dwa razy przed finałem. Raz kiedy pojadą do nich z paczkami. I jeszcze dwa razy po finale - wylicza Ania. To jest nowość w projekcie.

  Baza rodzin otwarta zostanie w listopadzie. Tegoroczna paczka kierowana jest do: rodzin wielodzietnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodzin, w których jest osoba niepełnosprawna. Wolontariusze udadzą się także do osób starszych i samotnych, dotkniętych nieszczęściem. Pomogą wejść w samodzielność zagubionym.

  Osoby zaangażowane w projekt zaznaczają, że od kiedy w Polsce zaczął być realizowany program „500 plus”, Szlachetna Paczka częściej trafia do osób niepełnosprawnych, starszych i samotnych. Znacznie rzadziej do rodzin wielodzietnych. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół