• facebook
 • rss
 • Ks. Olszewski: Ewangelia to potężne uderzenie

  red.

  dodane 03.12.2017 08:45

  - Zawsze jest czas, by dać prezent Panu Jezusowi - mówi ks. Michał Olszewski SCJ, współautor rekolekcji Misericordia et Misera.

  Jak Ksiądz sądzi, dlaczego tak mało osób słyszało o liście apostolskim Misericordia et Misera?

  Nie mam pojęcia, jestem tym zatrwożony. Niepojęte jest to, dlaczego ten list został przykryty ogonem przez diabła. Przez cały rok głosiłem to, co jest związane z listem. Dwie, trzy serie rekolekcji miesięcznie i na palcach jednej ręki mogłem policzyć ludzi, którzy słyszeli o liście. Przez cały rok nie spotkałem nikogo - spoza kręgu moich znajomych - kto przeczytał list Misericordia et Misera

  Uważam, że to jeden z najcudowniejszych dokumentów pontyfikatu Franciszka. Wierzę, że jeszcze ten dokument wybrzmi. Z o. Michałem Leganem przygotowaliśmy rekolekcje internetowe na Adwent Misericordia et Misera- międzynarodowe, w czterech językach.

  Są to pierwsze rekolekcje internetowe pod patronatem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Instytucje watykańskie rzadko popierają takie inicjatywy, a nam abp Rino Fisichella, wielki propagator nauczania papieża Franciszka, udzielił błogosławieństwa. 

  Wierzymy, że wiele osób po angielsku, włosku, rosyjsku i po polsku usłyszy o liście. Co więcej stanie na miejscu kobiety pochwyconej na cudzołóstwie i przeżyje otulenie miłosierdziem.

  A może gdyby w liście przytoczony był inny fragment Ewangelii, to byłby on częściej cytowany?

  Nie wiem tego. Jeden ksiądz powiedział mi: „Czemu nie ma w nim przypowieści o miłosiernym Samarytaninie?” Ale czy my jesteśmy upoważnieni do tego, żeby wybierać sobie z Ewangelii to, co nam pasuje? Nie, Franciszek odczytał ducha czasu. Papież jest zasłuchany w Ducha Świętego i wybrał ten fragment. Trzeba wierzyć, że jest on odpowiedni.

  A więc dziś potrzebujemy mocnych porównań, stonowane do nas nie docierają?

  Dziś człowiek mocno żyje. I mocno żyje świat. Wszędzie uderzenie musi być mocne. Wyniki finansowe i w korporacji muszą być mocne, tak samo narkotyk i program w telewizji. Czemu nie pokazać, że Ewangelia jest mocna? Ewangelia ma potężne uderzenie - uderzenie łaski. Ewangelii nie trzeba koloryzować. Pokazuje to opowieść o kobiecie pochwyconej na cudzołóstwie .

   

  Internetowe rekolekcje Misericordia et Misera rozpoczną się 4 grudnia. Patronat medialny nad wydarzeniem objął gosc.pl. Zapowiedź TUTAJ

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół