• facebook
 • rss
 • Św. Mikołaj czuwa

  red.

  dodane 06.12.2017 07:30

  Był biskupem Miry. Od roku jest patronem Elbląga.

  Oficjalnie patronem Elbląga św. Mikołaja uznano 6 grudnia 2016 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

  - W maju Rada Miejska wyraziła wolę, by przyjąć za patrona św. Mikołaja, a decyzja Stolicy Apostolskiej zapadła na tyle szybko, że możemy to uroczyście ogłosić dziś, 6 grudnia - powiedział  wówczas Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

  Z prośbą o uznanie św. Mikołaja patronem Elbląga do Stolicy Apostolskiej zwrócił się bp Jacek Jezierski.

  „Duchowieństwo i wierni Elbląga od wieków otaczają szczególną oraz trwałą czcią św. Mikołaja Biskupa, sławnego z powodu jego świętości i skutecznego wstawiennictwa przed Bogiem” - czytamy w dekrecie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  W dalsza części dokumentu brzmi: „[Rzymska] Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień, udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka, biorąc pod uwagę to, co zostało jej przedłożone, potwierdza, że wybór i aprobata dokonały się zgodnie z przepisami prawa. Ponadto Kongregacja wychodzi naprzeciw przedłożonym jej prośbom i uznaje św. Mikołaja patronem Elbląga”.

  Św. Mikołaj jest patronem m.in. żeglarzy, marynarzy, flisaków, kupców, dzieci, więźniów, sprzedawców wina, sędziów, złodziei.

  Patronuje takim państwom jak: Rosja, Albania, Grecja, Chorwacja, Serbia. W Polsce jako patrona św. Mikołaja obrały sobie takie miasta, jak Bydgoszcz, Chrzanów i Głogów.

  W diecezji elbląskiej jest sześć kościołów pod wezwaniem św. Mikołaja. Znajdują się one w Dąbrówce Malborskiej, Królewie, Lisewie Malborskim, Pogorzałej Wsi, Pogrodzie i Elblągu.

  W diecezji warmińskiej tytuł św. Mikołaja nosi siedem kościołów, w pelplińskiej - osiem, toruńskiej - czternaście, gdańskiej - cztery, a w ełckiej - jeden.

  Św. Mikołaj urodził się ok. 280 roku w zamożnej rodzinie w Azji Mniejszej. Niekwestionowany jest fakt, że był biskupem Miry. Zmarł 6 grudnia 325 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół