• facebook
 • rss
 • Odstawili szopki

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 13.12.2017 12:20

  Aby przygotować dobrą pracę, niektórzy zaczęli już w sierpniu.

  To już ostatnie dni kiedy można wziąć udział w konkursie na najlepszą w Elblągu Szopkę Bożonarodzeniową. Organizatorem tego konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury. Swoje prace można składać do 15 grudnia w Ratuszu Staromiejskim.

  - Od 16 grudnia w zostaną one zaprezentowane na wystawie w ratuszu i od tego czasu do 10 stycznia rozpocznie się głosowanie mieszkańców na najlepsze szopki, które zostaną następnie zlicytowane podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wyjaśnia Edyta Lichacz, dyrektor MDK.

  Dziś do ratusza prace dostarczyli przedstawiciele Katolickiego Przedszkola im. Franciszki Siedliskiej. Rodzice i podopieczni tej placówki wykonali w sumie aż 37 szopek. Prace wykonane w różnorodnej technice stanęły dziś w jednej z sal.

  Przyjmujący szopki pracownicy urzędu nie mogli wyjść z podziwu jak w tak krótkim czasie udało się dostarczyć tyle różnorodnych prac. - To wcale nie był tak krótki czas - uśmiecha się Jolanta Parasiak, prezes stowarzyszenia kierującego przedszkolem. - O tym, że trzeba zbudować szopkę ogłosiliśmy naszym rodzicom już w sierpniu - dodaje.

  Do konkursu zaproszeni są elblążanie w różnym wieku. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej - szopki bożonarodzeniowej statycznej bądź ruchomej. Należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji bożonarodzeniowej. Technika dowolna.

  Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Zwykle szopka składa się z podstawowej sceny: w szopce lub w jaskini pasterze oraz Trzej Królowie gromadzą się wokół Świętej Rodziny, często jednak dodawane są także inne elementy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół