• facebook
 • rss
 • Ulepią 1000 pierogów

  ab, łs

  dodane 15.12.2017 19:15

  Choć trudno przewidzieć, ile osób przyjdzie na miejską wigilię, jedzenia nigdy nie zabrakło dla nikogo.

  W sobotę na wspólnej wigilii spotkają się mieszkańcy Tolkmicka. Do jej przygotowania zaangażowanych zostało wiele osób, całość koordynuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

  Na miejskim, wigilijnym stole nie może zabraknąć, oczywiście, pierogów. Będą z kapustą i grzybami oraz ruskie. O ich przygotowaniu panie opowiadają z uśmiechem, choć ulepią ich 1000. Dużo? W ubiegłym roku przygotowały podobną ilość tego przysmaku. - Za niemal trzy czwarte z nich były odpowiedzialne kobiety z grupy Praktyczna Pani oraz z Koła Gospodyń - wspomina Barbara Klikowicz.

  W tym roku będzie podobnie. - „Praktyczne panie” będą pracowały w Domu Kultury, one przygotują pierogi z kapustą i grzybami. Z kolei Koło Gospodyń działa przy Straży Pożarnej i tam pod okiem strażaków będą lepić pierogi ruskie - mówi.

  Samo przygotowanie tej potrawy to poważne przedsięwzięcie. - Potrzebujemy na to przynajmniej trzech dni - wyjaśnia pani Barbara.

  - Czwartek to dzień przygotowania farszu, a to przecież najważniejsza część pierogów. Najbardziej pracowity jest jednak piątek, kiedy wszystkie trzeba posklejać. W sobotę pozostaje już tylko usmażenie ich pod gołym niebem - opowiada.

  Kiedy do pomocy stają wszystkie panie należące do stowarzyszenia, praca idzie stosunkowo łatwo. - Często jednak jest nas tylko połowa, wtedy musimy się naprawdę uwijać - uśmiecha się.

  Ale pierogi to oczywiście nie wszystko. Będzie jeszcze czerwony barszcz z uszkami, który ugotują osoby związane z oratorium. Drożdżówki upieką m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Miasta.

  Dania ze śledzia to specjalność pań ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej „Lanzania”. W tym roku będą w oleju, z cebulką i suszonymi śliwkami. - Przy okazji przygotowań organizujemy spotkanie przyjaciółek - mówi Aleksandra Sosnowska-Kesseler.

  Ludzie z chęcią podchodzą do namiotu, w którym z poczęstunkiem czekają panie z "Lanzanii". Degustują, a później proszą o przepis i dopytują, co i jak zrobić. - Sądzę, że z roku na rok nasze śledzie są coraz lepsze. Staramy się zawsze coś nowego dodać - opowiada pani Aleksandra.

  W tym roku „czymś nowym” będzie suszona śliwka. Panie z "Lanzanii" zamówiły 15 kilogramów śledzia, by dla nikogo nie zabrakło.

  Zakupy robią osoby z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

  Miejska wigilia organizowana jest od kilku lat, a więc przygotowania idą sprawnie. Osoby odpowiedzialne za gotowanie i pieczenie wiedzą, czego i w jakich ilościach im potrzeba. Jednak gdyby czegoś zabrakło, mogą iść do wyznaczonego sklepu, w którym otwarty jest rachunek na rzecz wigilii.

  Na liście wigilijnych zakupów jest m.in. 36 kilogramów mąki i 13 kilogramów pieczarek. Kiszoną kapustę - 60 kilogramów - przekazał Stanisław Lech, miejscowy przedsiębiorca. Jabłkami biesiadników poczęstuje Krzysztof Kaczorowski, sadownik.

  Rozpoczęcie miejskiej uczty w Tolkmicku już w sobotę o godz. 16.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół