Nowy numer 13/2024 Archiwum

70 lat z oblatami

Już zaraz po wojnie zaczęli tworzyć w Iławie prawdziwą wspólnotę.

14 lutego w parafii pw. Przemienienia Pańskiego rozpoczną się uroczystości upamiętniające 70-lecie przybycia ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na ziemię iławską. - Choć dokumenty historyczne nie są tutaj precyzyjne, to jednak z dużą pewnością możemy powiedzieć, że na przełomie lutego i marca 1948 roku przybył tu pierwszy z nas, o. Mieczysław Niepiekło OMI - mówi o. Robert Wawrzeniecki OMI, przełożony iławskiej wspólnoty.

O. Mieczysław rozpoczął tworzenie duszpasterstwa rzymsko-katolickiego przy tzw. "Białym Kościele", dziś parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jego podstawową misją było odbudowanie zniszczonego po wojnie kościoła, zorganizowanie duszpasterstwa młodzieży oraz budowa domu zakonnego przy kościele.

Wbrew pozorom zadanie było bardzo trudne, gdyż ówczesne władze PRL podejmowały rozliczne kroki, aby się ono nie powiodło. - Wokół tej budowy kształtowała się prawdziwa wspólnota wiernych, co przecież nie należało do najłatwiejszych zadań gdyż na te ziemie przybywała bardzo zróżnicowana ludność - wspomina o. Robert.

Oblaci odegrali więc ogromną rolą w integracji tej społeczności. - Nie było to jednak na rękę Urzędu Bezpieczeństwa, zwłaszcza, że wspólnota ta rodziła się wokół Boga. Jak to w tamtych czasach często bywało "nieznani sprawcy", podpalili kościół, z nadzieją, że ludzie się rozejdą - opowiada przełożony. - Akcja przyniosła zupełnie odwrotny od zamierzonego skutek, gdyż do odbudowy spalonego kościoła stawiło się jeszcze więcej osób. Więc ubecy za jakiś czas znów spróbowali tego samego, ponownie z takim samym rezultatem.

W roku 1952 oblaci przenoszą się do leżącej na miejskiej starówce świątyni pw. Przemienienia Pańskiego, czyli tzw. "czerwonego kościoła". Pierwszym przełożonym nowej rezydencji i rektorem kościoła został o. Mieczysław Ptak OMI.

W nowym miejscu praca wcale nie była dużo łatwiejsza. Wszystko trzeba było tworzyć od podstaw, a stary gotycki kościół po II wojnie światowej był również mocno podniszczony.

Choć oblaci mieszkali przy kościele p.w. Przemienienia Pańskiego od 1952 roku, to jednak dopiero w roku 1963 został erygowany dom zakonny. Pierwszym przełożonym nowego domu zakonnego został o. Mikołaj Hentrich OMI, a dom przyjął taką samą nazwę, jak parafia.

Tegoroczne obchody 70-lecia mają kilka wymiarów, będą min. połączone z rekolekcjami wielkopostnymi. - Program jest również związany z peregrynacją relikwii Krzyża Świętego ze Świętego Krzyża, która odbywa się przed 100-leciem prowincji i właśnie od środy popielcowej 14 lutego do 18 lutego będą one u nas - objaśnia o. Wawrzeniecki. Centralnym punktem obchodów będzie Msza Święta pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, która zostanie odprawiona 17 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy