Zebrani wokół krzyża

łs

publikacja 15.03.2016 11:10

Rozważanie męki Pańskiej jednoczy wszystkich chrześcijan.

Zebrani wokół krzyża Droga Krzyżowa Karol Białkowski /Foto Gość

Już jutro (16 marca) w Pasłęku będzie miała miejsce ekumeniczna Droga Krzyżowa. Ulicami miasta od stacji do stacji przejdą duchowni i wierni z parafii greckokatolickiej, prawosławnej, ewangelickiej, oraz z rzymskokatolickich bł. J. Matulewicza i św. Józefa. 

Uroczystości religijne, które w Pasłęku odbywają się już po raz piąty rozpoczną się o godz. 18 w kościele św. Bartłomieja. Najpierw w świątyni sprawowane będzie nabożeństwo, po czym na ulice miasta wyruszy procesja.

- Tu w naszym regionie jest wiele bardzo różnorodnych wspólnot chrześcijańskich - zauważa pani Barbara. - Jest to więc wspaniałe, że potrafimy się zgromadzić wokół jednej inicjatywy - jej zdaniem nie ma bardziej jednoczącego wyznawców Chrystusa wydarzenia niż męka Pańska.

Tradycją już jest, że między poszczególnymi stacjami krzyż niesiony jest przez członków organizacji i grup działających w poszczególnych parafiach. W ubiegłym roku procesję prowadzili ministranci z pochodniami, a wielu spośród wiernych niosło zapalone świece i znicze.

W podobnej procesji ulicami miasta wyruszą tydzień później (23 marca) elblążanie. Wierni, którzy wyjdą spod kościoła oo. redemptorystów w parafii Matki Bożej Królowej Polski, poniosą na swoich barkach wielki metalowy krzyż. Procesja, która wyruszy z ul. Robotniczej o godz. 19 zakończy się w katedrze św. Mikołaja.

- Zapraszam do uczestnictwa we wspólnym, społecznym przeżywaniu świętego misterium krzyża Jezusa i nadziei naszego zbawienia - zachęca ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Co roku udział w nabożeństwie bierze udział kilka tysięcy mieszkańców naszego miasta. Wśród nich jest pani Anna. - Nie wyobrażam sobie Wielkiego Tygodnia bez udziału w tej Drodze Krzyżowej - jak mówi, wydaje jej się, że podobnie myśli wielu innych mieszkańców naszego miasta. - To nabożeństwo odbywa się bezpośrednio przed Triduum Paschalnym więc jest bardzo dobrym do niego wprowadzeniem - dodaje.

Pani Anna zauważa, że pomimo tak ogromnej liczby wiernych, procesji niezmiennie towarzyszy atmosfera skupienia. - To na pewno nie są tzw. katolicy od wielkiego dzwonu. Wszyscy traktują to wydarzenie z zasłużoną powagą i w ciszy medytują rozważania - ocenia.

Autorem medytacji i modlitw nabożeństwa tegorocznej Drogi Krzyżowej jest ks. bp Jan Styrna.