Tam bije źródło siły

ab

publikacja 11.06.2016 18:05

Margaretki to duchowe zaplecze kapłanów.

Tam bije źródło siły Elbląg, 11.06, spotkanie modlitewno – formacyjne Apostolatu "Margaretka"; Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Elblągu Agata Bruchwald /Foto Gość

Osoby modlące się za kapłanów w ramach Apostolatu Margaretka w sobotę spotkały się w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. Było to już 7 spotkanie modlitewno-formacyjne wspólnoty.  

- Margaretki są specyficzną odpowiedzią na polecenie Pana Jezusa: „Proście więc Pana żniwa, żeby posłał robotników na żniwo swoje” (Łk 10,2) - powiedział ks. Ryszard Półtorak.

- Ci którzy uwierzą w Chrystusa, przyjmą Dobrą Nowinę, są powołani do tego, by troszczyć się o to, aby Dobra Nowina mogła dotrzeć do innych - zaznaczył.

- Można usłyszeć powołanie, pójść za głosem Chrystusa, przyjąć święcenia kapłańskie, ale nie dać się posłać - wskazał ks. Półtorak. Jak wytłumaczył kapłan, by pozwolić się posłać musi być dyspozycyjny. Nie może szukać i realizować siebie. Apostolat Margaretki modli się o to, by kapłani każdego dnia dawali się posyłać Jezusowi Chrystusowi. - By Chrystus mógł realizować swój zamysł miłości, docierania do ludzkich serc - podkreślił ks. Półtorak.

- Apostolat Margaretki - rodzaj powołania, do którego zostaliście wezwani - to jest wasz udział w kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Należycie nie tylko do kapłaństwa powszechnego. To jest specyficzny udział w kapłaństwie - zaznaczył ks. Ryszard Półtorak.

- Drogie panie, w Margaretkach świadczycie o Chrystusie, o tym jak ważną sprawą jest apostolstwo, jak wzajemnie trzeba się wspomagać. Chcę wam z całego serca, razem z kapłanami, podziękować - powiedział bp Jan Styrna.

- Wasza modlitwa, zaangażowanie i duchowa bliskość - nam kapłanom - pomaga mieć świadomość, że mamy swoje duchowe zaplecze - zaznaczył biskup.

Dzięki tej modlitwie kapłani wiedzą, że jest z nimi wielu pobożnych, oddanych Chrystusowi ludzi. - Modlitwa za nas, to źródło duchowej siły - przyznał bp Styrna.

Na spotkaniu Apostolatu Margaretka były osoby z: Iławy, Susza, Morąga, Prabut, Pasłęka, Pogrodzia, Jegłownika, Pomorskiej Wsi, Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Sztumu, Żuławki, Kwidzyna, Solemnit (diecezja warmińska), Elbląga.

- Sądzę, że dziś modlitwa za kapłanów jest bardzo potrzeba. Kilka lat temu zaczęłam zastanawiać się, jak wielkim darem są dla nas kapłani. Poczułam potrzebę podjęcia modlitwy i zaczęłam spotykać ludzi, którzy zakładali Margaretki. To jest dzieło Ducha Świętego - powiedziała pani Ewa.

- Margaretka to jest fajna modlitwa za kapłanów. Podejmujemy ją dobrowolnie, bez przymusu. Modlimy się niekoniecznie za ulubionego księdza. Dobrze wiemy, że kapłani, którzy są lubiani mają Margaretki, u tych którzy są mniej lubiani jest z tym trudniej - zauważyła pani Zofia, koordynatorka Apostolatu Margaretka z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. Pani Zofia ma pięć Margaretek.

- Modlitwa za kapłanów to wielki dar i łaska dla nas. Oni nas uczą, by mieli siłę musimy ich wspierać - wskazała pani Krystyna.

W czasie spotkania swoją Margaretkę otrzymał o. Stefan Karpeta CSsR. W diecezji elbląskiej są 272 Margaretki, które modlą się za 196 kapłanów. Koordynatorami Apostolatu Margaretka w naszej diecezji są: ks. Piotr Bryk i ks. Ryszard Półtorak. Ogólnopolskim opiekunem duchowym Margaretek jest ks. Bogusław Nagel.