Rzym tuż, tuż

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 19.09.2016 15:46

Po tej drodze chodzili Maximus vel Gladiator, Marek Winicjusz z Quo Vadis, a może nawet i Neron.

Rzym tuż, tuż Via Cassia ks. Andrzej Preuss

Pielgrzymi z Polski przemierzający już od miesiąca Via Francigena, księża Andrzej Preuss i Grzegorz Puchalski, są naprawdę blisko swojego celu, którym jest grób św. Piotra i św. Jana Pawła II.

W tym tygodniu pątnicy pokonali ostatnią "40-tkę" w swojej drodze do Rzymu. To był trudny, pełen zejść i podejść etap. - Po drodze natrafiliśmy na kamień upamiętniający przemarsz pierwszego oddziału Gwardii Szwajcarskiej, który w 1506 roku dotarł do Watykanu, aby pełnić służbę przy papieżu - opowiada ks. Grzegorz Puchalski.

Na trasie tego etapu znalazło się miasto Bolsena znane ze sławnego męczeństwa św. Krystyny (304 r.) oraz cudu eucharystycznego, który miał miejsce w tutejszym kościele w 1263 r. Podczas Mszy św. sprawowanej przez kapłana wątpiącego w realną obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina konsekrowana hostia zaczęła krwawić, zostawiając ślady na korporale i kamiennym ołtarzu. - Cieszymy się, że mogliśmy modlić się w tym miejscu, dziękując Panu Jezusowi za umocnienie naszej wiary w Jego obecność w Eucharystii - wspomina ks. Grzegorz.

Pod koniec etapu pielgrzymów złapał deszcz i zmusił do wyciągnięcia niemal zapomnianych płaszczy przeciwdeszczowych. Przemoczeni dotarli do Montefiascone, miasta, z którego do Rzymu jest dokładnie 100 km.  - Ciekawe... przeszliśmy ok. 1000 km. Niby dużo. Ale właśnie zjedliśmy kolację z ludźmi, którzy przeszli ok. 2000, z Holandii i z Wielkiej Brytanii - snuje refleksję ks. Andrzej.

W średniowieczu Montefiascone stanowiło miejsce schronienia dla papieża w razie niepokojów w Rzymie. Z tym miejscem związana jest także historia marki wina o nazwie Est! Est! Est! - Otóż pewien prałat, Johannes Fugger, będąc w pielgrzymiej drodze do Rzymu w 1111 roku nie chciał rezygnować ze smakowania potraw i win tego regionu. Wysłał wiec swego sługę przed sobą, aby dokonywał degustacji trunków, a tam, gdzie uzna, ze warto się zatrzymać w gospodzie, miał napisać na jej drzwiach "Est!", czyli "Jest!" - opowiada ks. G.Puchalski.

Gdy sługa dotarł do Montefiascone, tak się zafascynował tutejszym winem, że na drzwiach gospody napisał: Est! Est! Est! - Zaciekawieni, spróbowaliśmy tego wina, ale to, które degustowaliśmy zasługuje co najwyżej na jedno "Est!" - śmieje się kapłan.

W nocy przeszła nad miastem potężna burza. Grzmiało, błyskało i lało do samego rana. - Z tego powodu opóźniliśmy nasze wyjście, co nie było problemem, gdyż kolejny etap liczył sobie zaledwie 18 km. Trudno byłoby jednak w drodze do Rzymu pominąć tak znaczące miasto, jak Viterbo - zauważa ks. Grzegorz.

Kolejny etap wiódł antyczną drogą rzymską Via Cassia. - Szliśmy po kamieniach ułożonych ponad 2000 lat temu. Na wielu widać wyżłobienia po rydwanach i wozach. Niesamowite - mówi ks. Andrzej. -  Przy drodze znajdujemy też tablice z opisem sposobu budowy drogi rzymskiej. Via Cassia to ta droga, która jechał Maximus vel Gladiator, Marek Winicjusz (z Quo Vadis), a może nawet Neron... Chociaż tu mam pewne wątpliwości. Na tych kamieniach musiało okrutnie trząść - śmieje się.

W Viterbo pielgrzymi zatrzymują się dokładnie w tym miejscu, w którym Napoleon Bonaparte w 1798 r. więził papieża Piusa VI, to jest w murach miasta. - Nawet miałem to szczęście, że spałem w tym samym łóżku - dobry humor nie opuszcza ks. Andrzeja.

Viterbo zwane jest miastem papieży, ponieważ kilku z nich przebywało na stałe w tym mieście w latach 1257 - 1281. Tutaj tez miało miejsce najdłuższe konklawe - przy wyborze papieża Grzegorza X - które trwało prawie 3 lata (dokładnie 1006 dni)! - Aż trudno nam to sobie wyobrazić! - mówi ks. Grzegorz. - A po Mszy św. poszliśmy na, podobno najlepszą na świecie, pizzę neapolitańską. Zostało jeszcze kilka dni. Podawajcie intencje. Pozdrawiamy.