Znak, który przenika

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 13.04.2017 12:50

- Udział w tej starożytnej liturgii jest znakiem jedności prezbiterium Kościoła elbląskiego - mówił biskup Jacek Jezierski.

Znak, który przenika Elbląg, 13.04.2017, Msza Krzyżma św. Agata Bruchwald /Foto Gość

Słowa te wygłosił podczas Mszy św. z błogosławieniem olejów: krzyżma, katechumenów i chorych, która odbyła się dziś w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

Oleje, które święci się w Wielki Czwartek są podstawą posługi sakramentalnej w Kościele Katolickim. - Zabieramy dziś do parafii oleje z jednego źródła, gdyż wypełniamy tę samą posługę sakramentalną choć w różnych miejscach i środowiskach - zwracał się do kapłanów biskup elbląski.

Namaszczenie sakramentalne jest znakiem działania Bożego. - Jezus Chrystus, odwieczny kapłan. Namaszczony, przeniknięty Duchem Bożym, Mesjasz. Właśnie to hebrajskie słowo "mesjasz" znaczy namaszczony. Tak samo greckie słowo "christos" oznacza namaszczonego - wskazywał biskup Jacek.

- Stąd i my chrześcijanie, jesteśmy namaszczeni łaską Ducha Świętego już w sakramencie chrztu - dodawał ks. biskup.

- Olej wnikający w pory naszej skóry jest znakiem Bożej łaski, mocy Ducha przenikającej naszą osobę. Kształtującej nasze myślenie, serce, pragnienia i działania - podkreślał kapłan.