Najważniejsze odkrycia w Polsce

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

|

GOSC.PL

publikacja 30.11.2022 09:35

Dlaczego najważniejsze odkrycia archeologiczne w Polsce to te poczynione w Elblągu?

Najważniejsze odkrycia w Polsce Odkrycia archeologiczne nieustannie zmieniają nasze postrzeganie przeszłości. Archiwum firmy Civitas

Jakie są najważniejsze odkrycia archeologiczne w Polsce i dlaczego te dokonane w Elblągu należą do najistotniejszych z nich opowiadała Agnieszka Krzemińska, podczas spotkania w ramach Kawiarenki Historycznej Clio. Ta popularyzatorka nauki, w szczególności archeologii, spotkała się z elblążanami 29 listopada w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Prelegentka przedstawiła ranking najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat dokonanych w Polsce. Archeolożka wskazała kilka znalezisk, które w jej ocenie przykują uwagę każdego pasjonata historii. Wskazała m.in. na odkrycia naczyń na Kujawach, które wskazywały, że już ponad 7500 lat temu w tym regionie produkowano ser. - Był to najprawdopodobniej twarożek i przez pewien czas był to najstarszy ser w Europie, ale później wyprzedziły nas kraje południowe, gdzie okazuje się jeszcze wcześniej produkowano fetę - wyjaśniała.

Do takich istotnych odkryć A. Krzemińska zaliczyła także mający ok. 4000 lat mur w Miszkowicach, cmentarzysko arystokracji w Domosławiu, tzw. skarby z Czermna czy też depozyt jeziorny z Czaszkowa. - Wiele spośród tych odkryć pokazuje nam w jaki sposób kultury europejskie przenikały się. Są to dowody na kontakty mieszkańców naszych terenów z kulturą śródziemnomorską czy też Rusią Kijowską albo plemieniem Scytów - wyliczała.

Jednakże, jak podkreślała, najwyższe miejsce w tym rankingu musi przypaść znaleziskom, które odkryto w latrynach starych miast Elbląga czy Gdańska. - Są to bowiem najbogatsze skarbnice wiedzy o życiu codziennym starożytnych i nowożytnych miast, a z tymi, które mamy w Polsce, mało kto się może równać - podsumowywała A. Krzemińska.

Całość artykułu w "Gościu Elbląskim" na 11 grudnia.