Zbiór 85 relacji świadków ludobójstwa na Wołyniu.
„Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia” to najnowsza książka wydana przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku. Promocja publikacji w Elblągu odbyła się w środę 12 lipca. W spotkaniu wzięli udział jej autorzy dr Joanna Karbarz-Wilińska i Bartosz Januszewski.
Joanna Karbarz-Wilińska zwróciła uwagę, że choć w ostatnich latach wiemy coraz więcej o zbrodni ludobójstwa dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, to jednak mają wrażenie, że ta wiedza nie jest uporządkowana. Przygotowując tę książkę, chcieli upamiętnić ofiary zbrodni, jak i stworzyć publikację, która mogłaby pomóc większemu gronu odbiorców zapoznać się z tym tematem. - Służyć temu mają relacje. Relacje, które opublikowaliśmy. Jest ich 85 - powiedziała. Zapewniła również, że przygotowując książkę zapoznali się z ich setkami, a do publikacji starali się wybrać te najbardziej reprezentatywne.
- Staramy się, aby nasza książka była małą cegiełką, która od strony naukowej będzie i eksplorowała, i jednocześnie popularyzowała temat, bowiem oprócz dokumentów poddanych krytycznej, starannej, naukowej analizie mamy dwa obszerne wprowadzenia - wprowadzenie metodologiczne z przedstawionym stanem badań na dzisiaj, zarówno w historiografii polskiej, ukraińskiej, jak i międzynarodowej. I drugi wstęp napisany przystępnym językiem o sprawach, o których bardzo ciężko pisać - relacjonował Bartosz Januszewski.
Książka „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia” to zbiór relacji świadków, dokumentujących wołyńskie ludobójstwo dokonane osiemdziesiąt lat temu przez ukraińskich nacjonalistów na południowo-wschodnich terenach II RP. Jak zaznaczają pracownicy IPN jej celem jest przywrócenie pamięci o ofiarach: dzieciach, kobietach, mężczyznach, ludziach sędziwego wieku, zamordowanych tylko dlatego, że byli Polakami.
Spotkanie poprowadziła Grażyna Wosińska, obecny był także dr Daniel Czerwiński z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.