Nowy numer 13/2024 Archiwum

Anioł w zielonych skarpetkach przejdź do galerii

Jasełka mogą być zaprezentowane w naprawdę różnorodnych formach.

Cały wachlarz przeżyć: od wzruszeń, przez zadumę po śmiech dostarczyli widzom uczniowie szkół naszego regionu podczas XXI Miejskiego Przeglądu Przedstawień Kolędniczych, Misteriów Bożonarodzeniowych, Jasełek oraz Szopek Noworocznych w elbląskim MDK-u.

- Mnie osobiście najbardziej podobał się tańczący anioł w zielonych skarpetkach - mówi Paweł, jeden z widzów przeglądu. - Ale oczywiście docenić należy wszystkich, bo było widać, że zarówno dzieci i młodzież, jak i wychowawcy włożyli wiele pracy, aby wszystko wypadło jak najlepiej.

Podziw Pawła wzbudziło przede wszystkim to, że większość z występujących miała ze sobą własną... scenografię. Potężne stajenki, groty, makiety miast, piekło, a nawet ciężkie drewniane drzwi.

W czasie tegorocznego przeglądu zaprezentowało się osiem szkół z bardzo urozmaiconym repertuarem.

Jako pierwszy wystąpił zespół teatralno-muzyczny Koperniczki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 z jasełkami pt. "Największy gazda". Po nich na scenie zaprezentowała się najbardziej urozmaicona wiekowo grupa ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W ich przedstawieniu "Gdy Bóg podróżuje koleją" wzięli udział uczniowie od najmłodszych klas podstawówki po młodzież z gimnazjum.

Następnie swój talent sceniczny prezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4, wystawiając "Jasełka misyjne". Zespół teatralno-wokalny z Zespołu Szkół nr 2, który również zrzesza uczniów SP i gimnazjum, swoje przedstawienie nazwał najprościej, jak się dało: "Jasełka".

Największe brawa oraz uznanie jury przeglądu zebrały występy ekip przyjezdnych. Salwy śmiechu i gromkie brawa były chyba największą nagrodą dla grupy teatralnej Drabina ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Młynarach, która zaprezentowała "Jasełka na wesoło". Była to zupełnie alternatywna wersja wydarzeń, jakie znamy z Betlejem. Mogliśmy się z niej dowiedzieć m.in. dlaczego Herod nie ma żony oraz przekonać się, że także pasterze mogą być tajnymi agentami, którzy powstrzymali makabryczne plany króla Judei.

Zupełnie odmienne przeżycia towarzyszyły przedstawieniu pt. "Jezus naszą nadzieją" wykonanemu przez zespół teatralny Świetliki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach. Bardzo wzruszające i dojrzałe przedstawienie obrazujące związek grzechu pierwszych ludzi i przyjścia na świat Pana Jezusa również trafiło w gusta widzów i jurorów. To właśnie zespoły z Młynar i Kartuz otrzymały dwie równorzędne pierwsze nagrody, przyznane przez jury w składzie: Teresa Suchodolska, Janina Dziwniel-Stępka i Piotr Szejn.

Przegląd zakończyły występy gimnazjalistów. Grupa teatralna "Adevntszeit" z Gimnazjum nr 2 w Elblągu wykonała misterium adwentowo-bożonarodzeniowe na podstawie Ewangelii św. Łukasza pt. "Zamknięte serca". Wieńczący przesłuchania występ zespołu Podaj Dalej z Gimnazjum nr 4 pod tajemniczym tytułem "Bim, Bam, Bom" otrzymał specjalne wyróżnienie "Za poszukiwania". Jury przyznało jeszcze dwie nagrody - za kostiumy zespołowi teatralnemu kl. II b z SP nr 4 w Elblągu oraz nagrodę aktorską dla Wiktora Misztala z SP w Młynarach z grupy teatralnej "Drabina".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy