Nowy numer 13/2024 Archiwum

Stagniewo czeka na mężów

- Niech mężczyźni naszej diecezji też pokażą, że są w Kościele. Niech wezmą swoje rodziny i przybędą do Stagniewa w dniu ich patrona św. Józefa Rzemieślnika - zaprasza biskup Józef Wysocki.

1 mają po raz kolejny w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Stagniewie odbędą się uroczystości skierowane do mężczyzn naszej diecezji.

- Jest to zawsze niezwykle piękna uroczystość, gdzie gromadzimy się całymi rodzinami - wspomina Leszek Mikulak, który uczestniczył w dwóch wcześniejszych pielgrzymkach. - To jednak co wyróżnia tę pielgrzymkę od innych to fakt, że pielgrzymi przynoszą do sanktuarium... kamienie - wspomina pan Leszek. - Wszystkie one są składowane na uboczu sanktuarium i z tego co wiem mają w przyszłości posłużyć jako fundament w jednej z budowli, które znajdą się na terenie Stagniewa - wyjaśnia.

Jego słowa potwierdza kustosz sanktuarium. - Już w tym roku zamierzamy rozpocząć budowę kapliczki poświęconej św. Józefowi - wyjaśnia ks. bp Józef. To właśnie w fundamentach tego budynku znajdą się kamienie przynoszone przez pielgrzymów.

- Tak naprawdę to całe dzieło w Stagniewie buduje i prowadzi św. Józef - wyjaśnia. Ksiądz biskup wspomina, że w czasie kiedy sytuacja wokół tego miejsca była zła i wydawało się, że nigdy nie powstanie tam nic co mogłoby służyć na chwałę Pana, zawierzył wszystko właśnie ziemskiemu opiekunowi Pana Jezusa. - Od tej pory wszystko zaczęło się układać. Powoli, ale zdecydowanie Stagniewo zaczęło rosnąć. Znaleźli się ludzie, znalazły się fundusze, znalazła się chęć do działania - wspomina.

Kaplica św. Józefa stanie na terenie sanktuarium w 100 rocznicę objawień maryjnych w Fatimie. A dlaczego w takim razie kaplica poświęcona temu świętemu? - Już na sam koniec objawień w Portugalii, dzieciom ukazał się także obok Maryi również św. Józef z Dzieciątkiem Jezus na ręku - przypomina kapłan.

Dlatego właśnie jak zaznacza ks. biskup w święto Józefa Rzemieślnika szczególnie chętnie widziani w sanktuarium będą mężczyźni. - Niech się zorganizują. Niech wezmą swoje żony i dzieci. Niech wezmą swoich bliskich. Niech przyjdą na pieszo lub niech przyjadą samochodami. Niech będą tutaj tego dnia - zachęca.

Także i w tegoroczną pielgrzymkę można wziąć ze sobą kamienie. - Nie muszą być one duże, każdy bierze według własnego uznania - opowiada pan Leszek.

Mają one jednak przysłużyć się nie tylko do wybudowania kaplicy, ale mają również znaczenie symboliczne. - W tradycji judaistycznej kamień miał znaczenie upamiętniające. W miejscu gdzie nastąpiło dla człowieka spotkanie z Bogiem, człowiek ten stawiał stellę czyli właśnie kamień - wyjaśnia kapłan.

Dlatego też wszystkie kamienie, które przyniesiemy do Stagniewa niech będą takim symbolem, znakiem. - To może być jakaś szczególna intencja, nasza przemiana czy nawrócenie - wskazuje biskup Józef. - Niech ten głaz czyli coś stałego symbolizuje także stałą zmianę w naszym życiu, którą przynosi spotkanie z Bogiem - podkreśla.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 wystawieniem Najświętszego Sakramentu, wówczas będzie także okazja do spowiedzi świętej. Następnie odbędzie się Msza Święta. Na zakończenie odmówiona zostanie modlitwa wstawiennicza oraz odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy