Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poznać historię najnowszą przejdź do galerii

Od 9 listopada w Elblągu działa Przystanek Historia.

Otwarto kolejny Przystanek Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki. Znajduje się on w Elblągu. Otwarcie placówki edukacyjnej to wynik współpracy gdańskiego oddziału IPN z 16. Pomorską Dywizją Zmechanizowaną w Elblągu. Jej celem będzie popularyzacja wiedzy o najnowszej historii oraz edukacja historyczna.

Wykład podczas uroczystego otwarcia placówki wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku. Przypomniał w nim, że historia to nauka zajmująca się badaniem przeszłości, tym co wydarzyło się w dziejach ludzkości i dlaczego się wydarzyło z wyróżnienie głównych cech, takich jak kultura, gospodarka itp.

- Każde miasto ma swoją historię napisaną czynami, aktywnością, losami własnych mieszkańców - zwrócił uwagę prelegent. Dodał, że historię miejsca piszą także osoby, które nawet krótko były związane z daną miejscowością.

W najnowszej historii Elbląga można wyodrębnić trzy główne okresy. Pierwszy zaczyna się w 1945 roku. Składa się na niego proces zajmowania miasta przez wojska sowieckie, później zagospodarowywanie go, odbudowa i rozwój.

Jako drugi etap prof. Golon wskazał na elbląski Grudzień ’70, a ściśle mówiąc czas od 1969 do 1971 roku z potężnym protestem społecznym.

- Elbląg to spośród wszystkich miast powiatowych tamtego czasu był jednym z najbardziej buntowniczych. Pamiętajmy, że pobliski Olsztyn był dużo bardziej spokojny. Ten spokój jest mniej korzystny z punktu dzisiejszej oceny bohaterstwa - powiedział dyrektor oddziału IPN w Gdańsku. Trzeci zaś okres to elbląski czas „Solidarności”. Miasto ponownie bardzo się wyróżniło. Umiejętnie korzystano z bliskości Gdańska.

- Nie ma zasady, że Przystanki Historii powstają w miastach, w których nie ma oddziałów - zwrócił uwagę dr Karol Nawrocki, dyrektor Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku. Miastem, w którym jest zarówno odział i przystanek jest Warszawa. Elbląg zaś jest przykładem miasta, w którym nie ma ani delegatury, ani oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a powstał właśnie Przystanek Historia.

- Za Przystanki Historia odpowiada Biuro Edukacji Narodowej. Śp. prezes Janusz Kurtyka powiedział, że archiwum jest sercem Instytutu Pamięci Narodowej - przypomniał dr Nawrocki. I dodał, że Biuro Edukacji Narodowej jest twarzą instytutu.

Elbląski Przystanek Historia znajduje się w siedzibie Klubu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (ul. Mierosławskiego 5). Będzie on otwarty dla wszystkich zainteresowanych kilka razy w miesiącu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy