Nowy numer 13/2024 Archiwum

Generał Miłosierdzia

Najbliższa niedziela jest świętowana jako Niedziela Miłosierdzia. Ten przymiot Pana Boga w naszym mieście rozsławił patron roku 2017.

Gdy umierał w 2008 roku, miał prawie sto jeden lat. Każdy dzień przeżył zgodnie z zawołaniem Bóg - Honor - Ojczyzna. Choć jego oficjalne pseudonimy z czasów wojny i konspiracji to „Bolko”, „Grzmot”, „Tysiąc” oraz „Michałowicz”, to zapamiętamy go bardziej jako "Generała Miłosierdzia Bożego". Bolesław Nieczuja-Ostrowski, którego rok obchodzimy właśnie w Elblągu, był nie tylko wielkim żołnierzem i patriotą, ale również gorącym apostołem przesłania św. siostry Faustyny.

- Zawsze Bóg był na pierwszym miejscu, nawet w konspiracji podczas wojny i po niej, gdy na podstawie fałszywych oskarżeń władze komunistycznie dwukrotnie skazywały go na śmierć. Im było ciężej, tym mocniej wierzył w Boże Miłosierdzie - mówi ks. dr Andrzej Kilanowski, badacz dziejów naszego regionu.

Narodziny otwartego kultywowania Miłosierdzia Bożego w Elblągu związane są z właśnie z panem generałem. - Kiedy do Elbląga przybyła kopia obrazu Jezusa Miłosiernego, wówczas kult Miłosierdzia Bożego, Koronka czy Dzienniczek siostry Faustyny nie były tu jeszcze znane. To generał Nieczuja-Ostrowski znacznie przyspieszył bieg wydarzeń w tej materii - wyjaśnia ks. Kilanowski.

Nieczuja-Ostrowskiego nie zrażały wówczas liczne trudności jakie napotykał na swojej drodze, ani opór ludzi, którzy nie chcieli od razu przyjąć orędzia s. Faustyny. „Bo nawet księża jak się z nimi rozmawia na temat Miłosierdzia Bożego, to płakać można gorzko! ” - napisał generał w jednym z listów do swojej przyjaciółki Aleksandry Czerwiak.

Bolesław Nieczuja-Ostrowski nawet mimo podeszłego wieku, aktywnie uczestniczył w życiu społecznym. Był założycielem i prezesem Fundacji Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu „Maria” oraz założycielem Gwardii Jezusa i Maryi, działającej w ramach ruchu szerzącego kult Miłosierdzia Bożego.

Apostołem przesłania św. siostry Faustyny był do swoich ostatnich dni. - Za swoją działalność w 1993 roku generał otrzymał odznaczenie papieskie „Pro Eccelesia et Pontyfice”. Jan Paweł II w przesłanym liście gratulował generałowi wydanej przez niego książki „Drogi Miłości Bożej - wspomina ks. Kilanowski. Ojczyzna nie zapomniała o jego zasługach. Nieczuja-Ostrowski został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, trzykrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

W nadchodzący weekend w Elblągu odbędzie się kilka wydarzeń poświęconych Miłosierdziu Bożemu. M.in. w sobotę (22 kwietnia)w parafii św. Jerzego odbędzie festyn parafialny na orliku przy SP4 pn. „Rodzinne potyczki sportowe”. Start o g.12.00. Z kolei w niedzielę (23 kwietnia) na Placu Jegiellończyka o godz. 15 odbędzie się Taniec dla Jezusa. Szczegóły TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy