- Mądrość życiowa to zbiór doświadczeń, jakie człowiek gromadzi przez całe życie - mówił ks. dr Ryszard Hajduk podczas konferencji „Starość - błogosławieństwo czy przekleństwo?”.
- Stereotypowa wizja osób starszych w polskim społeczeństwie opiera się na negatywnych spostrzeżeniach. Każdego człowieka w zaawansowanym wieku uznaje się za chorego, biednego, zaniedbanego, samotnego - wyliczała w czasie wykładu dr Irena Sorokosz.
O osoba starszych powinniśmy myśleć w kontekście ich potencjalnych zasobów jakimi jest mądrość życiowa, intelekt. Ludzie w podeszłym wieku mogą się odnaleźć np. w organizacjach pozarządowych. Dr Irena Sorokosz przypomniała afrykańskie przysłowie: „kiedy umiera starzec, płonie biblioteka.”
Ks. prof. Ryszard Hajduk CSsR zwrócił uwagę, że każdy powinien angażować się w ewangelizację. Osoby starsze mają ku temu szczególne predyspozycje, a są nimi: inteligencja duchowa, dojrzałość osobowa i duchowa, mądrość życiowa, troska o „pamięć zbiorową”, gotowość do nawiązywania kontaktów.
- Mądrość życiowa - mówił ks. prof. Hajduk - to zbiór doświadczeń jakie człowiek gromadzi przez całe życie. Dysponuje nimi i nie boi się dzielić nawet wbrew temu co mówi świat.
Zdobyte doświadczenie osoby starsze mogą wykorzystywać w hospicjach, szpitalach. Właśnie tam mogą dotrzeć nawet do ludzi niewierzących.
Co z tego mają oni sami? - Ludzie starsi, którzy angażują się w dzieło ewangelizacji, mają szansę żyć w relacjach z innymi. Pozwala to im czerpać satysfakcję z życia - tłumaczył ks. prof. Hajduk.
W XX wieku obraz osoby w podeszłym wieku uległ degradacji i marginalizacji. - Tymczasem w starożytności człowiek w podeszłym wieku stanowił dynamiczną cześć społeczeństwa - mówił ks. dr Sławomir Małkowski. - Osoby starsze przekazywały swą wiedzę młodszemu pokoleniu. Tym samym znajdywały się one w centrum społeczeństwa - dodał.
Człowiek w podeszłym wieku był postrzegany jako symbol wolności. Był przewodnikiem. Jak zauważył ks. dr Małkowski, obecnie nie brakuje nam wiedzy, w dobie internetu ściągnąć można niemal każdą informację. Nie można jednak ściągnąć mądrości.
Ks. dr Małkowskie zachęcił słuchaczy wykładu do zapoznania się ze słowami św. Jana Pawła II. Polecił list „Do moich Braci i Sióstr - w podeszłym wieku”, encyklikę „Evangelium vitae.”
- Wypowiedzi Jana Pawła II stanowią kompendium wiedzy na temat ludzi starszych i przemijania - podsumował ks. dr Sławomir Małkowski.
X Międzyuczelniana Konferencja Naukowa „Starość - błogosławieństwo czy przekleństwo?” odbyła się 12 maja w Elblągu. Jej organizatorem była Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższe Seminarium Duchowne oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. B. Jańskiego.