Nowy numer 07/2024 Archiwum

Miejsce Boga w harcerstwie

- Harcerstwo potrzebuje powrotu do korzeni, konkretnego określenia wyznawanych wartości i niejako radykalizacji w działaniu - mówi kl. Piotr Kanarek.

Przedstawiciele harcerstwa z diecezji elbląskiej dh. pwd. Karolina Szupiluk, instruktorka z hufca Elbląg i kl. Piotr Kanarek wzięli udział w konferencji instruktorskiej „Miejsce Boga w harcerstwie.” Dyskusja odbyła się w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Harcerzy na Jasną Górę.

- Doszliśmy do wniosku, że dziś harcerstwo potrzebuje powrotu do korzeni, konkretnego określenia wyznawanych wartości i  niejako radykalizacji w działaniu. Zwróciliśmy uwagę na nieocenioną rolę drużynowego oraz przykład każdego wierzącego harcerza - mówi kl. Piotr Kanarek, przewodniczący Rady Kleryckich Kręgów Harcerskich w Polsce.

Ogólnopolska Pielgrzymka Harcerzy na Jasną Górę trwała od 15 do 17 maja. Konferencja „Miejsce Boga w harcerstwie” odbyła się w sobotę. Dyskusję poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC, Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego.

- Bóg w harcerstwie zawsze był, jest i będzie. Co do tego nie ma wątpliwości - stwierdził hm. Dariusz Supeł, Przewodniczący ZHP. Uczestnicy konferencji starali się odpowiedzieć na pytania gdzie jest Jego miejsce i co zrobić, aby wyciągnąć Stworzyciela z dokumentów i przenieść Go do praktycznego działania.

- Zastanawialiśmy się, co dziś oznacza dla nas rozwój duchowy i jak podejmować go w pracy z harcerzami - podsumowuje kl. Piotr Kanarek.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy