Dębica - nekropolia na obrzeżach przejdź do galerii

Na tym największym elbląskim cmentarzu znajdziemy groby ok. 30 tys. zmarłych.

Cmentarz "Dębica" swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym się znajduje, czyli jednej ze wschodnich dzielnic Elbląga - Dębicy. Ten jeden z dwóch elbląskich cmentarzy komunalnych powstał w 1974 roku.

Nekropolia leży daleko od centrum miasta w sąsiedztwie Parku Leśnego "Bażantarnia". Pochowano tu około 30 tysięcy zmarłych, a obszar cmentarza z roku na rok się powiększa.

W najstarszej części cmentarza znajduje się kwatera przeznaczona na miejsce wiecznego spoczynku - szczególnie zasłużonych mieszkańców miasta. Znajduje się tam m.in. mogiła Aleksandry Gabrysiak, słynnej „Doktor Oli” i jej córki. Pani doktor została zapamiętana jako osoba bezgranicznie oddana służbie chorym i potrzebującym. Została zamordowana wraz z córką 6 lutego 1993 roku w Elblągu, we własnym mieszkaniu, przez jednego ze swoich podopiecznych.

W centrum cmentarza znajdują się także groby kapłanów posługujących w naszym mieście, m.in. ks. prałata Mieczysława Karpińskiego, ks. prałata Aleksandra Iwanickiego, ks. prałata Mikołaja Leszczyc-Grabianki czy ks. Jana Graszka.

Na cmentarzu znajdują się dwa budynki przedpogrzebowe. Od 2000 r. cmentarz jest sukcesywnie rozbudowywany, przygotowywane są nowe kwatery przeznaczane pod groby. W lipcu 2006 r. zapoczątkowano nową formę chowania osób zmarłych - oddano do użytku pierwsze dwa segmenty kolumbarium, przeznaczonego do umieszczania w nim urn z prochami osób skremowanych.

W grudniu 2013 roku elbląski cmentarz Dębica rozszerzył się o wyszukiwarkę internetową, za pomocą której można odnaleźć miejsca spoczynku swoich bliskich w sieci.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..