Na tym wzgórzu spoczywają m.in. miejscowi kapłani, a także Sługa Boża siostra M. Teodora Witkowska.
Najważniejszym i najstarszym cmentarzem w Dzierzgoniu jest cmentarz wyznania rzymskokatolickiego zlokalizowany na wzgórzu św. Anny. Cmentarz założono na tym wzniesieniu ok. XVIII w. Nieco wcześniej postawiono tam górującą nad miastem kaplicę św. Anny. Zarówno kaplica, jak i cmentarz są wpisane do rejestru zabytków Województwa Pomorskiego.
Jak pisze Wanda Łaguna w swojej pracy "Architektura cmentarzy jako zapomniane sacrum", historycznie i kompozycyjnie cmentarz ten jest ważnym miejscem Dzierzgonia, zlokalizowanym w pobliżu Góry Zamkowej – stanowi drugą ważną dominantę miasta. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach przeszedł on kilka niekorzystnych zmian.
"Jednakże z całej kompozycji historycznego cmentarza, na którym chowano do niedawno jeszcze zmarłych, pozostała tylko aleja wejściowa i kaplica oraz kilka starych nagrobków. Większość drzew znajdujących się na wzgórzu usunięto. Nagrobki są zlokalizowane w dużym nieładzie, niemalże jeden na drugim, wykonane z różnych materiałów o różnych formach" - napisała Łaguna.
Ten brak jakiegokolwiek planowania przy pochówkach w ostatnich latach najlepiej obrazują zdjęcia.
Na dzierzgońskim wzgórzu spoczywają miejscowi kapłani m.in. ks. kanonik Stanisław Sztuba. A także Sługa Boża siostra M. Teodora Witkowska. W listopadzie 2011 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego tej siostry zakonnej. Dnia 28 stycznia 1945 r. Siostra M. Teodora, stając w obronie Współsiostry M. Amabilis Markowskiej zginęła śmiercią męczeńską zastrzelona przez żołnierza sowieckiego w Powiatowym Domu Starców w Dzierzgoniu. Na jej grobie umieszczono krzyż, na którym wypisano słowa: „Miłość nigdy nie ustaje”. - Na grobie siostry cały czas palą się znicze i przynoszone są świeże kwiaty. Pamięć o tym co zrobiła jest zawsze żywa w naszym mieście - przyznają zgodnie mieszkańcy.