Opowiedzieli, jak przeżyli Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży.
Marika Michalik, Martyna Kozakiewicz, Przemek Ogonowski i Przemek Zwański reprezentowali diecezję elbląską na XIII Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbyło się w Poznaniu. Na spotkanie pojechali z ks. Romanem Thielem i ks. Wojciechem Skibickim. W poniedziałek opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom o wydarzeniu.
Jednym z punktów forum był panel dyskusyjny „Oblicze miłosierdzia”. Martynie utkwiły w pamięci słowa s. Małgorzaty Chmielewskiej, przełożonej Wspólnoty „Chleb Życia”. - Przestrzegała nas przed sprowadzaniem miłosierdzia jedynie do teorii. Do mówienia i śpiewania o nim. Apelowała, by działać. Pomagać i patrzeć ludziom w twarz - opowiada Martyna.
W czasie panelu s. Chmielewska przypomniała apel Franciszka wzywający do tego, by podejść do osoby potrzebującej, a nie robić masowych akcji. - Mamy mieć odwagę zobaczyć cierpienie. Nie uciekać przed nim - zapamiętała Martyna.
Do Poznania przyjechało 300 młodych osób z całej Polski. Obecny był Komitet Organizacyjny ŚDM z Krakowa. Podjęto również temat rocznicy chrztu Polski oraz Roku Miłosierdzia.
Ks. Skibicki przypomina, że Kościół jest tam, gdzie jest Piotr. - Jesteśmy zanurzeni w ponad 1000-letniej tradycji chrześcijańskiej. Obchody rocznicy chrztu Polski dla młodych mają być symbolem tego, że się budzimy oraz przygotowaniem do spotkania całego Kościoła - mówi ks. Wojciech. - Chrzest Polski nie był kwestią tylko naszego narodu. Rocznicy jego przyjęcia nie można obchodzić jedynie w kontekście wydarzeń związanych z naszym narodem. To nie jest tylko historia Polski, ale i całego Kościoła - zaznacza ks. Wojciech. - Kościół, przez to, że Polska została do niego włączona, został wzbogacony - zaznacza.
Osoby biorące udział w forum sobotę spędziły w Gnieźnie. Uczestniczyły w Mszy św. sprawowanej przez abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Następnie ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, wraz z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Krakowa poinformowali o kwestiach organizacyjnych związanych z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży.
Uczestnicy forum mieszkali u rodzin. Przemek Ogonowski zwraca uwagę, że dzięki temu wyjazdowi mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda goszczenie pielgrzymów u siebie w domu. - Wiele starszych osób w czasie Dni w Diecezji z chęcią ugościłaby pielgrzymów z zagranicy. Niestety, boją się, ponieważ nie znają języków obcych - przyznaje Przemek. Według chłopaka, rozwiązaniem mogłyby być odwiedziny wolontariuszy, którzy pomogliby w porozumieniu się gospodarzy z pielgrzymami.
XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży trwało od 19 do 21 lutego.