Nowy numer 39/2023 Archiwum

Cień Oddechu

Męka i śmierć Pana Jezusa widziana oczami Adama i Ewy.

Po sukcesie debiutanckiego widowiska „Pieśń nad Pieśniami” stowarzyszenie „Attacca” rozpoczęło pracę nad kolejnym koncertem pt. „Cień Oddechu”.

- Jest to oratorium pasyjne. Będzie przedstawiało mękę i śmierć Jezusa Chrystusa widzianą oczami Adama i Ewy (w role te wcieli się: Małgorzata Borys i Michał Juraszek) - opowiada Ewa Borys, prezes stowarzyszenia.

- Postaramy się przenieść publiczność do Jerozolimy. Muzyka stylizowana i inspirowana jest kulturą żydowską. Do udziału w koncercie  zaprosiliśmy młodego człowieka, Ziemowita Klimka, który włączy się w to oratorium dość nietypowo.Swoją partię w całości wykona w języku syryjskim, z wykorzystaniem techniki śpiewu gardłowego - kontynuuje.

Język ten jest pochodną języka aramejskiego. Całość będzie przedstawiał i komentował narrator.

- Wszystkie nasze działania są autorskie - mówi E. Borys. Do oratorium „Cień Oddechu” zostało już napisane libretto, powstaje muzyka. Autorką słów jest Małgorzata Borys, muzyki - Kamil Jędrzejewski. W przedsięwzięciu weźmie udział 50-osobowa orkiestra, chór, dwoje solistów, czyli Adam i Ewa oraz narrator. Jak zapewnia prezes stowarzyszenia, zespół jest tak uzdolniony, że wystarczy mu miesiąc na przygotowanie się do występu.

Małgorzata i Kamil, nim powstało stowarzyszenie włączali się w przygotowania śpiewanej Drogi Krzyżowej „Ślad losu”. - Były to bardzo piękne duchowo i muzycznie koncerty - przypomina Małgorzata Borys. Młodzi artyści postanowili kontynuować to, co robili w latach minionych i zaczęli pisać własny projekt.

Dlaczego Adam i Ewa? - Szukaliśmy postaci, które pod innym kątem, takim pod jakim jeszcze nikt nie pisał, mogłyby rzucić światło na wydarzenia przedstawione w Piśmie Świętym. Stwierdziliśmy, że można włączyć w to Adama i Ewę - stwierdza M. Borys.

- Są oni obarczeni winą za zło, które jest na świecie. W ten sposób Adam i Ewa zaistnieli w naszym projekcie. Pisząc tekst przekonaliśmy się, że jest to ciekawy pomysł. Układa się to w całość - przyznaje autorka słów.

- Bardzo fajne jest to, że piszą ludzie bardzo młodzi. Nie tworzy tego dorosły chrześcijanin. Oni piszą to tak, jak to widzą - zwraca uwagę E. Borys.

- „Cień Oddechu” to projekt skierowany do każdego - przyznaje M. Borys. - Chcemy pokazać, że miłość i szacunek do drugiego człowieka to podstawa. Jeśli nie będziemy się akceptować nawzajem, to zło przez cały czas będzie się przewijało przez nasze życie - zaznacza.

- To będzie piękny koncert. Wierzę, że wielu wzruszy, przeniknie do głębi - zapewnia E. Borys.

Premiera widowiska „Cień Oddechu” odbędzie się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, 25 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast