Według przekazów to właśnie o świcie 8 marca młody bohater uratował miasto.
8 marca większości osób kojarzy się wyłącznie z dniem, w którym świętuje płeć piękna. Data ta ma także jednak wyjątkowe znaczenie dla miasta Elbląg. Według przekazów to właśnie bowiem w nocy z 7 na 8 marca 1521 roku bohaterski Piekarczyk przeciął linę w Bramie Targowej i uratował miasto przed zajęciem przez Krzyżaków. Do 1772 r. i zajęcia Elbląga przez Prusy mieszkańcy hucznie świętowali rocznicę czynu odważnego czeladnika.
Dziś choć tego dnia nie odbywają się oficjalne obchody organizowane przez miasto, już od 19 lat Międzyszkolne Koło Historyczne organizuje właśnie w Dzień Kobiet tzw. "Piekarczyka" - Na to spotkanie zapraszamy zwłaszcza wszystkie przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych - mówi Piotr Imiołczyk, opiekun koła i organizator przedsięwzięcia. Jak co roku zaprezentowano scenkę z życia średniowiecznego miasta.
I tak w czasie inscenizacji najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli zobaczyć próbę zajęcia miasta przez Krzyżaków, wizytę u średniowiecznego zębodłuba w sprawie wyrwania zęba, walki rycerzy i zapaśników, gusła czarownicy i wiele innych.
W tym roku na przybyłych czekała niespodzianka. - Spośród dzieci z pierwszego przedszkola, które przybyło pod Bramę Targową wybieraliśmy aktorów, którzy wraz z członkami koła odegrali scenkę - jak wyjaśnia Piotr Imiołczyk wylosowani wcielili się w rolę Piekarczyka i jego siostry.
W inscenizacji wzięło udział ok. 40 członków Międzyszkolnego Koła Historycznego w Elblągu. – Taki happening doskonale buduje patriotyzm lokalny zarówno wśród wykonawców jak i widzów widowiska - zauważa pan Piotr.
W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy 20. "Piekarczyk" z tej okazji organizatorzy planują wiele atrakcji w tym m.in. odciśnięcie piekarskiej łopaty, którą co roku symbolicznie osoba wcielająca się w Piekarczyka przecina liny Bramy Targowej i blokuje dostępu do miasta rycerzom w płaszczach z czarnymi krzyżami.