O tym czego oczekiwać, a czego nie spodziewać się po zwołanym synodzie w diecezji elbląskiej, z biskupem Jackiem Jezierskim rozmawia Łukasz Sianożęcki.
Już w pierwszym dekrecie informującym o okresie przygotowawczym do synodu wspomina Ksiądz Biskup o tym, że wierni mogą przesyłać swoje uwagi, jakie sprawy miałby, ich zdaniem, poruszyć synod. Z jakimi sprawami mogą się oni zwracać?
Wierni mają prawo kontaktować się z biskupem i przedstawiać mu swoje dezyderaty. Tu kodeks prawa kanonicznego nie precyzuje w jakich sprawach. Chodzi o pewną interakcję między wiernymi a biskupem. Oczywiście, kwestiami, które przerastają kompetencje biskupa i które w gruncie rzeczy nie są adresowane do biskupa diecezjalnego, synod zajmować się nie może.
A na jakie kwestie mogą zwracać uwagę?
Synod diecezjalny zajmuje się sprawami diecezji i prawa partykularnego. To prawo tworzy, koryguje, uzupełnia i potwierdza w obszarze dyscyplinarnym. Sprawy szersze reguluje kodeks prawa kanonicznego i tutaj synod nie jest władny niczego zmienić. Istnieje wiele spraw, którymi synod może się zająć i dać inspiracje na przyszłość. To dotyczy organizacji duszpasterstwa, przygotowania do sakramentów, współpracy duchownych ze świeckimi, organizacji i szkół katolickich, aktywności wiernych w życiu publicznym. I na pewne wskazania w tych kwestiach diecezjanie mogą liczyć ze strony synodu.
Czy już dziś wiemy, w jakim składzie będzie obradował synod? Kogo Ksiądz Biskup zamierza zaprosić?
Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, biskup jest zobowiązany powołać na synod biskupów pomocniczych, wikariusza generalnego, wikariusza biskupiego, wikariusza sądowego, kanoników kościoła katedralnego, członków rady kapłańskiej, członków instytutów życia konsekrowanego, rektora seminarium, dziekanów, przynajmniej jednego prezbitera z każdego dekanatu oprócz dziekana, niektórych przełożonych instytutów zakonnych. Ponadto biskup może wezwać na synod w charakterze członków także innych duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego czy wiernych świeckich. Co, oczywiście, zamierzam zrobić. W przypadku naszej diecezji oznacza to w sumie około 80 osób. Pierwsze posiedzenie sesji plenarnej odbędzie się jesienią.