Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wielki jubileusz parafii

Zbliża się 800-lecie erygowania jednej z najstarszych parafii w diecezji.

W Postolinie od dawna trwają już przygotowania do jubileuszu 800-lecia parafii pw. św. Michała Archanioła. Uroczystości odbędą się 10 lipca.

- Msza św., której przewodniczyć będzie bp Jacek Jezierski, zostanie odprawiona o 11.30. Po niej odbędzie się procesja eucharystyczna oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej - informuje ks. kan. Stanisław Gadzina, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Postolinie.

Przed Mszą św. ks. prof. Jan Wiśniewski przypomni historię parafii. Po oficjalnej części obchodów odbędzie się festyn parafialny.

W okresie międzywojennym Postolin należał do Rzeszy Niemieckiej. W 1936 roku obchodzono 700-lecie powstania parafii. W 2006 roku parafia i wieś obchodziły 770-lecie swojego istnienia. Jak to możliwe, że w tym roku odbędą obchody jubileuszu 800-lecia istnienia parafii?

Pierwsza wzmianka mówiąca o proboszczu - Henricus plebanus de Postolin - pochodzi z 1236 roku. Ten też rok Niemcy uznali za początek parafii.

Jednak jak zwraca uwagę ks. prof. Jan Wiśniewski, specjalista dziejów dawnej diecezji pomezańskiej, parafia została założona 20 lat wcześniej. Erygował ją, po powrocie w 1216 roku z Rzymu, biskup misyjny Chrystian.

W tym samym czasie została powołana parafia w pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Starym Targu i parafia pw. Jana Chrzciciela w Pozolii (Żuławce Sztumskiej). Nie można również pominąć faktu, że w Postolinie istniał wówczas już ośrodek duszpasterski założony przez cystersów z Łekna Wielkopolskiego.

Do parafii Postolin należały wsie: Mirowice, Mikołajki, Wartkowice, Straszewo, Trzciano, Sypanica. Sam zaś bp Chrystian swoją siedzibę miał w Zantyrze (okolice Białej Góry).

W średniowieczu okolice Sztumu określano mianem Aliem. Do 1416 roku, czyli lokacji Sztumu, Postolin był głównym ośrodkiem, także gospodarczym tego obszaru. Na początku XV wieku posiadał 8 karczmarzy, 8 krawców, rzeźnika, kołodzieja i 2 sukienników.

Mówiąc o najnowszej historii parafii, nie można pominąć obecności na jej terenie sióstr elżbietanek z prowincji toruńskiej. W Postolinie mieszkały od 1923 do 2003 roku. Przez ten czas przez parafię „przeszło” ok. 20 sióstr.

Zakonnice przede wszystkim opiekowały się chorymi, którzy się do nich zgłaszali, albo same odwiedzały ich w domach. Opiekowały się również zakrystią i kościołem, katechizowały. Siostry mieszkały w dawnej szkole parafialnej. 11 maja 1985 roku została w niej erygowana kaplica. Po zamknięciu placówki klasztornej budynek został sprzedany osobie prywatnej.

Na przestrzeni lat parafia należała do diecezji: pomezańskiej, chełmińskiej i warmińskiej. Od 1992 roku należy do diecezji elbląskiej.

Do komitetu honorowego obchodów jubileuszu parafii należą m.in.: bp Jacek Jezierski, Dariusz Drelich, Mieczysław Struk, bp Jan Styrna, bp Józef Wysocki, Tadeusz Cymański, Leszek Tabor, Sławomir Słupczyński, s. Kajetana Smażyk, s. Goretta Izdepska.

Do udziału w uroczystościach jubileuszowych zaprasza bp Jacek Jezierski wraz ks. kan. Stanisławem Gadziną.  

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy